Adafruit Flora Hello World – rozpoczynamy zabawę

Tak jak pisałem w lipcu, zaopatrzyłem się w zestaw Adafruit Flora w sklepie kamami.pl. Niestety zarówno w lipcu jak i w sierpniu cierpiałem na deficyt czasu i nie zdążyłem zabrać się do zabawy z tymi elementami. Dziś zaczynam serię wpisów o Adafruit Florze i mam nadzieję, że wiodącymi wrześniowymi postami na blogu będą właśnie te związane z „odzieżą inteligentną”. Dziś zupełne podstawy, czyli integracja z Arduino IDE, instalacja sterowników i prosty przykładowy program.

flora_set_2

Informacyjnie: Adafruit Flora to sterownik dla „inteligentnej odzieży”. Dzięki zastosowaniu dodatkowych modułów i przewodzących nici, możemy wykonać efektowne projekty jak np. podświetlana sukienka:

Instalacja

 1. Arduino IDE

  1. Jeśli posiadamy już zainstalowane Arduino IDE w wersji wcześniejszej niż 1.6.4, musimy je zaktualizować. Na dzień dzisiejszy (tj. 06.09.2015) najnowsza wersja to 1.6.5, którą możemy pobrać stąd.
   Uwaga!
   Instalacja nowej wersji wymaga odinstalowania bieżącej. Ważne aby zrobić sobie kopię zapasową całego katalogu Arduino IDE, ponieważ cała zawartość zostanie usunięta (w tym ewentualnie pobrane wcześniej biblioteki).
  2. Uruchomiamy Arduino IDE, wchodzimy w menu Plik->Preferencje.
  3. W polu „Additional Board Manager URLs:” wpisujemy:
   https://adafruit.github.io/arduino-board-index/package_adafruit_index.json
   Arduino_opcje
   Zatwierdzamy ustawienia.
  4. Wybieramy z menu Narzędzia->Płyta: „…”->Boards Manager…
   arduino_board_manager
  5. Ustawiamy Type: Contributed, wybieramy pozycję „Adafruit AVR Boards by Adafruit” i klikamy „Install„.
   flora_install
  6. Restartujemy Arduino IDE i z menu Narzędzia->Płyta: „…” wybieramy pozycję: „Adafruit Flora”.
 2. Sterowniki USB do Flory – Windows 8 i Windows 10

  Ponieważ zaktualizowałem swojego Windows 7 do „dziesiątki”, dlatego pobrałem aktualne sterowniki stąd. Pobrany plik rozpakowujemy, klikamy prawym przyciskiem na pliku „flora.inf” i wybieramy opcję „Zainstaluj„.

I to tyle, nasza Flora jest gotowa do pracy z Arduino IDE. Oryginalne wskazówki instalacji i sterowniki do innych systemów operacyjnych możecie znaleźć na adafruit.com.

Hello World z Adafruit Flora

Flora posiada wbudowaną diodę LED podobnie jak Arduino Leonardo. Różnica jest taka, że Leonardo udostępnia ją na wyjściu 13, podczas gdy Adafruit Flora na wyjściu 7. Dlatego nasz pierwszy przykładowy program nie będzie się niczym różnił w porównaniu z Arduino Leonardo.

Samą płytkę podłączamy kablem mini USB (Arduino Leonardo posiada mikro USB).

W tym wpisie opisuję posiadany zestaw do Flory. Z biegiem czasu każdy z tych elementów postaram się wykorzystać do demonstracyjnego projektu i zaprezentowania Wam na blogu.

Wideokurs do Arduino

Autor: Paweł Matyszok

ISBN: 978-83-283-1045-2

Format: , stron:

Data wydania:

Opis: Obierz kurs na... Arduino! Platforma Arduino jest absolutnie niezwykłym wynalazkiem. Dzięki niej każdy może zbudować działający, zaawansowany układ elektroniczny, który spełni jego indywidualne wymagania. Okazuje się, że wcale nie trzeba być inżynierem, by stworzyć taki układ: Arduino zapewnia wszystko, o czym może zamarzyć majsterkowicz czy entuzjasta elektroniki. Mo

Cena: 99.00zł

Książki do Arduino

Autor: Simon Monk

ISBN: 978-83-283-0014-9

Format: , stron:

Data wydania:

Opis: Arduino — mała płytka o ogromnym potencjale — otworzyła świat elektroniki dla szerokiego grona pasjonatów, którym pozwoliła wreszcie zrealizować wymarzone projekty. Błyskawicznie zdobyła ogromną popularność, na co szybko zareagował rynek — pojawiło się mnóstwo dodatkowych akcesoriów, instrukcji i książek. W

Cena: 39.00zł


Autor: Martin Evans, Joshua Noble, Jordan Hochenbaum

ISBN: 978-83-246-6359-0

Format: , stron:

Data wydania:

Opis: Poznaj możliwości platformy Arduino! Arduino to niesamowita platforma, która otworzyła świat elektroniki przed wszystkimi. Dzięki niej możesz zbudować zaawansowany układ elektroniczny bez konieczności wykonywania czasochłonnych projektów i żmudnych obliczeń. Arduino błyskawicznie zyskało ogromną popularność, a w ślad za nią pojawiły się w sprzedaży li

Cena: 69.00zł

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz