Administrator sieci – Wszystko co warto wiedzieć

Prawidłowe działanie systemów informatycznych i sieci internetowej w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Odpowiednia obsługa gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo. Technologia informatyczna stale się rozwija i dąży do pełnej automatyzacji, aby wszystko wykonywać szybciej i bezpieczniej. Niestety często zdarza się, że w firmach występują problemy sprzętowe czy sieciowe z różnych przyczyn i zazwyczaj nie są znane powody awarii, a zwykły pracownik nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. W takim przypadku niezbędna jest wizyta odpowiedniej osoby. Mowa tutaj o administratorze sieci, który oferuję obsługę IT w tym zakresie. Eksperta w tej dziedzinie znajdziemy pod adresem http://geeknet.pl/outsourcing-it/. W większości firm taka osoba jest zatrudniona na stałe.

Czym zajmuję się taki specjalista?

Zadaniem takiej osoby jest czuwanie nad sprzętem i siecią wewnętrzną firmy. Administrator jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie poszczególnych elementów. Odpowiednie zarządzenie siecią kablową, bezprzewodową i światłowodową ułatwia pracownikom pracę i wykonywanie określonych zadań. Oczywiście w zależności od firmy czy przedsiębiorstwa zakres obowiązków osoby administrującej może się trochę różnić. Do zadań takiej osoby również należy instalowanie dodatkowego oprogramowania na stanowiskach poszczególnych pracowników oraz systematyczna ich aktualizacja, a także modernizacja i rozbudowa istniejącej sieci i odpowiednia jej konfiguracja na potrzeby firmy. Kolejnym zadaniem specjalisty jest zabezpieczenie sieci i urządzeń przed wirusami, a także systematyczna archiwizacja danych. Kopia danych jest bardzo ważna, nikt nie chciałby utracić ważnych danych. Jeśli chodzi o obowiązki, to często zalicza się jeszcze do nich monitorowanie działania poszczególnych usług: poprawność działania telewizji, telefonów stacjonarnych, faxów i internetu. Często zdarza się, że taka osoba dba o prawidłowe funkcjonowanie drukarek w sieci Wi-Fi i zajmuję się wymianą materiałów eksploatacyjnych Zdarza się że administrator sieci organizuje odpowiednie szkolenie dla pracowników odnośnie poprawnego korzystania z sieci i sprzętu. Ma on dostęp do każdego konta użytkownika i dlatego często rozwiązuje indywidualne problemy pracowników. Ważne jest aby administrator cały czas doglądał sieci i potrafił szybko reagować na zaistniałe awarie i problemy.

Czym powinien wyróżniać się dobry administrator?

Taki pracownik powinien być przede wszystkim specjalistą w swojej dziedzinie. Technologia informatyczna stale się rozwija i dlatego taki ekspert powie systematycznie poszerzać swoje umiejętności, podnosić kwalifikacje, uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Dlatego dużą wartość ma pracownik gotowy do poszerzania wiedzy. Ważne jest aby administrator był samodzielny i potrafił zagospodarować sobie odpowiedni czas pracy. Kolejną ważną cechą jest umiejętność pracy pod presją. Konieczne jest aby administrator potrafił zarówno szybko rozwiązywać awarie myśląc przy tym racjonalnie, co gwarantuje skuteczność. Na tym stanowisku nie jest dopuszczalny stres i niepotrzebne emocje, które mogą się przyczynić do popełniania błędów i opóźnienia w rozwiązaniu problemu. Wybór odpowiedniej osoby gwarantuje poprawność działania sieci i wszystkich elementów z nią związanych, co za tym idzie efektywność pracy pozostałych pracowników.