Bielsko-Bialska scena programistyczna rośnie w siłę

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

Bielsko-Biała powoli otwiera skrzydła przed programistami. Firmy z polskim kapitałem poszukują doświadczonych programistów, a zachodnie korporacje otwierają swoje oddziały developerskie. Powstają również grupy regularnych spotkań programistów jak np. Bielsko-Biała JUG oraz konferencje jak BBQ.4IT organizowana za kilka dni przez Rekord Systemy Informatyczne.

Bielsko-Biała JUG

Grupa miłośników Javy rośnie w siłę i nadszedł czas aby się dobrze poznać. Proponujemy Wam imprezę na świeżym powietrzu zaraz po naszym spotkaniu we czwartek 1 września 2016. Prognoza pogody na ten wieczór to czyste niebo i 23 stopnie Celsjusza (w razie czego jest opcja zadaszenia). Gromadźmy się tłumnie na bielskich „Błoniach”, rozmawiajmy ze sobą, korzystajmy z tego, że jesteśmy częścią fantastycznego community ;).

Zapraszamy wszystkie nowe osoby, które mają ochotę na integrację z Bielsko-Biała JUG. Jesteśmy grupą pasjonatów Javy i kochamy dzielenie się wiedzą :). Bardzo ważne jest aby zapisać się już teraz na wydarzenie:

https://www.meetup.com/Bielsko-Biala-JUG/events/233565131/

gdyż będzie kiełbaska z rusztu, lokalne piwo oraz napoje bazalkoholowe – wszystko open source! Sponsorem naszego after party została firma Ailleron. Niech nasze grono się powiększa, a dobre relacje budują.

Będą miały miejsce dwie prelekcje:

Mateusz Lubański – „Liquibase w praktyce” // zdalnie z Wiednia

Czy utworzenie bazy danych od zera jest proste jak jedno kliknięcie? Czy jesteś w stanie sprawdzić kto i kiedy wprowadził zmiany? Czy potrzebujesz wsparcia dla kilku silników bazodanowych? Na te i na wiele innych pytań dostaniesz odpowiedź na mojej prelekcji.

Mateusz: Obecnie pracuję w Austryjackim startupie Omnetric, na codzień mieszkam w Wiedniu. Ostatnich 5 lat miałem okazje pracować w kilkunastu projektach w wielu branżach: telekomunikacja (sieci komórkowe), medycznea (szpitale), finansowa (banki), publiczna (urzędy skarbowe, elektrownie). W pracy jestem wielkim fanem Agile i Scrum. Mój profil: https://www.linkedin.com/in/mateuszlubanski

Henryk Konsek – „Docker”

Docker zmienił sposób w jaki myślimy o wdrażaniu aplikacji. Jeżeli interesuje Was szybkie wprowadzenie do tej niezwykłej technologii, zapraszamy na wykład Henryka Konska. W trakcie wykładu omówione zostaną podstawy Dockera, aby pokazać jak kontenery mogą pomóc developerowi w codziennej pracy. Jednak Docker to jedynie początek niezwykłej podróży w świat kontenerów. Opowiemy również o tym, jak technologie takie jak Kubernetes lub OpenShift mogą zostać dodane do naszej kontenerowej mikstury, tak aby korzystanie z Dockera było możliwie bezbolesne.

Henryk: Informacje o Nim znajdują się tutaj: https://twitter.com/hekonsek

Będzie loteria nagród ufundowanych przez sponsorów. Zapraszamy wszystkie osoby, które mają ochotę podyskutować o Javie.

… niech nasza wiedza się rozprzestrzenia!

14188588_1099492170105757_1510294966743602646_o14107916_1099492210105753_6176047110922976394_o

BBQ.4IT – konferencja z doświadczonymi developerami

Bielski JUG już dzisiaj, a 9 września organizowane jest spotkanie BBQ.4IT, którego celem jest szerzenie dobrych praktyk, wymiana wiedzy i doświadczeń. Organizatorzy stawiają na jakość wystąpień, wiedzę i merytorykę prelekcji. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

BBQ4.IT to:

 1. Wymiana wiedzy
 2. Doświadczeni prelegenci
 3. Świetna atmosfera

Szczegóły: http://bbq4.it/

Prelegenci

 

maciej-aniserowicz-micaaMaciej Aniserowicz

Po pierwsze: programista-pasjonat. Człowiek od wszystkiego.

Po drugie: pragmatyczny trener z misją dostarczania wyjątkowych szkoleń, faktycznie zmieniających sposób pracy i myślenia. Współpracuje z firmą Bottega.

Po trzecie: żyje i oddycha polską społecznością programistyczną. Autor jednego z najpopularniejszych dev-blogów: devstyle.pl. Twórca jedynego polskiego podcasta programistycznego: DevTalk. Prelegent na największych polskich konferencjach oraz grupach pasjonackich w całym kraju. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET oraz współorganizator konferencji Programistok. Organizator ogólnopolskiego konkursu programistycznego Daj Się Poznać.

Od wielu lat jeden z trzech polskich Microsoft MVP (Most Valuable Professional) w kategorii .NET. Od 2005 posiadacz tytułu Microsoft Certified Professional.

Prywatnie: mąż, tata. Słucha dobrej muzyki każdego rodzaju. Uwielbia jazdę samochodem i motocyklem.

Na Twitterze: @maniserowicz

Jarosław Pałka

palka1Od ponad 15 lat w branży IT, jako administrator baz danych, programista,architekt, manager i „inżynier od spraw katastrof”.

Brałem udział w małych,średnich i nonsensownie dużych projektach, prowadzonych zgodnie zasadami „waterfall”, Agile oraz przy braku jakichkolwiek metodyk, z tym samym zawsze skutkiem. Co doprowadziło mnie do wniosku, że nie ważne co robisz tak długo, jak robisz to dobrze, w najprostszy z możliwych sposobów i używasz właściwych narzędzi które wykonają pracę za ciebie. W międzyczasie dałem się porwać ideą TDD oraz Software Craftmanship, do granic możliwości wyeksploatować tak piękne w swej prostocie pomysły jak REST i NoSQL, by potem porzucić je by zgłębić tajniki „system thinking” i zachwycić się siłą jaką niesie z sobą „metafora” i odkryć, że rządzą nami te same prawa „natury”. Niepokorny wyznawca kościoła JVM, badacz bytecode’u i JIT oraz wszelkiej maści parserów, interpeterów i kompilatorów. Od czasu do czasu można usłyszeć moje niskiej jakości żarty na temat architektury na konferencjach w Polsce. W chwilach trener w http://symentis.pl i autor bloga na http://geekyprimitives.wordpress.com/ oraz samozwańczy dyktator w radach programowych konferencji JDD oraz 4Developers.

Marcin Drobik

drobikJest inżynierem oprogramowania z zamiłowania i wykształcenia.

Przez 9 lat pracy zawodowej tworzyłem projekty w różnych technologiach, natomiast ostatnie kilka lat poświeciłem na lepsze poznanie platformy .NET. Jestem wielkim fanem eXtreme Programming oraz nurtu Software Craftmanship. Obecnie, pracując w Future Processing, wspieram inne zespoły w definiowaniu procesu wytwarzania oprogramowania, utrzymaniu wysokiej jakości kodu, doborze narzędzi, szacowaniu i zagadnieniach związanych z szeroko pojętym projektowaniem aplikacji.

Krzysztof Szabelski

szabelskiO sobie mówi: „pół człowiek, pół programista”.

Programistyczna połówka nieustannie próbuje nadążyć za nowymi technologiami i wspinać się na wyżyny programistycznego kunsztu. W tym czasie ludzka połówka ciężko pracuje, aby efektywnie wykorzystać posiadaną wiedzę i szerzyć ją między innymi programistami. Prywatnie podróżnik, odkrywca różnic kulturowych i pasjonat szybkich motocykli.

Piotr Stapp

stappProgramista, inżynier, rzemieślnik, projektant i rowerzysta.

Korzystający z każdej technologii, która prowadzi do celu. Wierzący w ludzi a nie w papiery. Wyznawca DevOps i automatyzacji wszelakiej. Bloga ma i czasem na nim coś pisze http://stapp.space/. Na co dzień Ekspert IT w mBanku.

Program

 • 15:00 – 16:30 – Rejestracja uczestników
 • 16:30 – Oficjalne przywitanie
 • 16:40 – 17:10 – Maciej Aniserowicz – „Świadome wykorzystanie kontroli wersji”
 • 17:15 – 17:45 – Piotr Stapp – „Czy DevOps w bankowości jest możliwy? Czyli o wdrażaniu oprogramowania słów kilka.”
 • 17:45 – 18:15 – Przerwa
 • 18:15 – 18:45 – Marcin Drobik i Krzysztof Szabelski – „Od zera do bohatera: inkrement biznesowy w 25 minut”
 • 18:50 – 19:20 – Jarek Pałka – „Architecture & agile: mity, same mity i tylko mity”
 • 19:20 – Networking/After
 • ok 21:00 – Rozdanie nagród

Spotkaj się z developerami z Bielska i okolic w luźnej, nieformalnej atmosferze. Pierwszy raz w Bielsku-Białej, BBQ na wolnym powietrzu ze świetnymi wykładami i wspaniałymi gośćmi!
Dołącz do nas już teraz.

bbq4it

 

Podsumowanie

Zarobki programistów do tej pory były tutaj duże niższe niż w pobliskich Katowicach czy Krakowie. Zaczyna się to zmieniać, a do tego Bielsko-Biała i w ogóle Podbeskidzie to przepiękne miejsce do życia. Mamy stąd blisko do Katowic, Krakowa, Zakopanego, Czech, czy Słowacji. Podczas dojazdów do pracy nie stoimy w korkach, a w ramach wolnego czasu możemy uciec od zgiełku miasta np. na górskie szlaki turystyczne Beskidu Śląskiego (Wisła, Ustroń, Szczyrk), czy np. na jeziora (Żywieckie i Międzybrodzkie).
Sam do pracy dojeżdżam czasem motocyklem mijając ostatnio np. takie widoki:

13937939_1021426657973076_3051078216812997951_o

13925918_1021429501306125_6276255752879242604_o (1)

13925048_1021425741306501_4760604149127774073_n

Patroni Notatnika Programisty

Dziękuję za wsparcie bloga Michałowi Hurko-Romeyko!

Ty również możesz zostać patronem Notatnika Programisty!

To również może Cię zainteresować:

One thought on “Bielsko-Bialska scena programistyczna rośnie w siłę

Dodaj komentarz