Koniec ery Pascala

UWAGA, ruszył Humble Book Bundle: DevOps - jak zwykle pierwszy próg 5 książek od $1, cały komplet od $15.

Python_logo_and_wordmark.svgTo się musiało kiedyś wydarzyć – Pascal odchodzi w zapomnienie. Od przyszłego roku w szkołach średnich zastąpi go… PYTHON!

W komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 9 września 2016 r. w sprawie listy systemów operacyjnych, programów użytkowych oraz języków programowania w przypadku egzaminu maturalnego z informatyki w 2017 roku możemy przeczytać że:

Od roku szkolnego 2017/2018 na maturze z informatyki nie będzie już możliwości wyboru języka programowania Pascal, natomiast od roku 2018/2019 będzie można wybrać język programowania Python.

Źródło komunikatu: Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Zwróćcie uwagę, że oprócz Pascala (który zostanie zamieniony na Pythona) maturzyści mogą wybrać Javę lub C/C++:
matura_informatyka

A zatem, to już ewidentny koniec takich sentymentalnych widoków:
hareketli_menu2_kod


Nawiązując do nauki programowania

Zobaczcie na rozpoczętą dziś (tj. 16 września 2016) promocję w Helionie – ponad tysiąc ebooków w cenach 6,90 zł, 14,90 zł, 24,90 zł i 39,90 zł. Wydawnictwo obchodzi swoje 25-lecie.
Jak zwykle polecę książkę numer jeden, który każdy programista powinien przeczytać: „Czysty Kod” Roberta C. Martina. Warto przeczytać również wszystkie z tej serii.
Cała akcja trwa do niedzieli 18 września 2016.
box_urodzinhelion2016_hel_ii_wer
Najpopularniejsze według wydawnictwa książki związane z programowaniem (zgodnie z pozycją w rankingu):

Tak BTW…

Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze z 10 lat temu na Politechnice Śląskiej w Gliwicach uczyli nas podstaw programowania właśnie w Pascalu. Bardzo miło wspominam te zajęcia. Nie wiem jak teraz, ale wielu z Was pisze, że Pascal ciągle jest popularny na pierwszych semestrach informatyki, czy automatyki.
Ale co najlepsze – nie znam osobiście żadnego programisty, który zdawał maturę z informatyki. W 100% przypadków wybierana była matematyka. Tak samo w moim przypadku :).

Nie wiem jak to teraz wygląda, ale w okolicach lat 2002-2004 nie przypadała mi forma pytań maturalnych z informatyki. Było sporo pytań otwartych, dosyć ogólnych, na które można było udzielić różnych odpowiedzi, które z kolei mogły być różnie oceniane. Zdecydowanie wolałem matematykę, gdzie praktycznie każde rozwiązanie wybranego zadania mogłem sobie sprawdzić i być pewien, że dokonałem poprawnych wyliczeń. Tu nie było miejsca na różne interpretacje oceniających, liczyły się tylko twarde liczby.

Po za tym, w tamtym czasie chyba na wszystkich uczelniach egzaminy na informatykę były właśnie z matematyki i to był tak naprawdę główny powód wyboru tego przedmiotu na maturze wśród obecnych programistów urodzonych powiedzmy do ’85 roku.

Patroni Notatnika Programisty

Dziękuję za wsparcie bloga Michałowi Hurko-Romeyko!

Ty również możesz zostać patronem Notatnika Programisty!

UWAGA, ruszył Humble Book Bundle: DevOps - jak zwykle pierwszy próg 5 książek od $1, cały komplet od $15.

To również może Cię zainteresować:

 • Raport wynagrodzenia informatyków w 2016 rokuRaport wynagrodzenia informatyków w 2016 roku Dzięki uprzejmości firmy Sedlak & Sedlak mam okazję zaprezentować Wam fragment raportu wynagrodzeń w branży IT w 2016 roku. Artykuł w wersji PDF można pobrać stąd. O raporcie W […]
 • Rozmowy kwalifikacyjneRozmowy kwalifikacyjne W tym tygodniu byłem na rozmowie kwalifikacyjnej w JCommerce SA. Generalnie nie szukam pracy, ale jeśli firma dzwoni do mnie bezpośrednio (bez pośredniczących head hunterów), lokalizacja […]
 • Robot oparty o Arduino układa kostkę Rubika poniżej sekundyRobot oparty o Arduino układa kostkę Rubika poniżej sekundy W styczniu tego roku (2016) Jay Flatland i Paul Rose opublikowali na Youtube film przedstawiający robota układającego kostkę rubika w czasie poniżej dwóch sekund. Do […]
 • Arduino – czujnik odległości HC-SR04 i wykresy w czasie rzeczywistymArduino – czujnik odległości HC-SR04 i wykresy w czasie rzeczywistym Zaopatrzyłem się ostatnio w ultradźwiękowy czujnik odległości HC-SR04. Jest tani, bo kosztuje poniżej 10 zł., podłącza się go bezpośrednio do Arduino czterema przewodami żeńsko-męskimi i […]
 • Arduino – zdalne sterowanie oświetleniemArduino – zdalne sterowanie oświetleniem W tym artykule opiszę sposób wykonania zdalnego sterowania jednym urządzeniem wpinanym do gniazdka 230V z wykorzystaniem Arduino. Wykorzystane będzie połączenie przez USB z komputerem, […]
 • Odroid C1+, Odrobian i Kiosk modeOdroid C1+, Odrobian i Kiosk mode W jednym z naszych wdrożeń systemu ERP pojawiło się zapotrzebowanie na zaprojektowanie możliwości prezentacji aktualnego stanu na dockach załadunkowych w magazynie na przemysłowym […]

14 thoughts on “Koniec ery Pascala

  • Dlaczego bez sensu? Proponujesz nauke jezyka, ktory ma 50 lat i aktualnie jest nigdzie nie uzywany? Pythona uzywa chociazby facebook, youtube itd. Wedlug mnie to bardzo dobra zmiana.

   • Zapominasz, że chodzi o nauczenie się ZASAD programowania, które w każdym języku są podobne, a nie tyle o opanowanie danego języka. Pascal akurat całkiem dobrze się do tego nadawał – miał jasne i czytelne zasady. Jeśli ktoś złapie o co w tym wszystkim chodzi, to przejście na inny język przyjdzie mu bez większego trudu.
    Python jest ok, ale wyrzucanie Pascala uważam za błąd.

    • Problem jest taki, że w Pascalu nie da się stworzyć nic użytecznego (i proszę mi tu nie przywoływać Delphi, które dzięki Bogu też umarło). Kilka lat nauki w LO strasznie zraziło do tego języka (łącznie z jego chorą składnią) i uważam, że jego miejsce jest w tym samym kręgu otchłani co Malbodge 😛 Natomiast bystry absolwent liceum ze znajomością Pythona może stanowić już jakąś (choć może i niewielką) wartość na rynku pracy…

     • Liceum to nie szkoła zawodowa, nie powinno być jej celem przygotowywanie pracowników. Jeśli ktoś interesuje się programowaniem i jest bystry, to i tak się będzie na informatyce nudził, jeśli będzie realizowany program (zwł. minimum).

      Free Pascal chyba odszedł od niebieskich okienek? Przynajmniej z tego co pamiętam, kiedyś pod Linuksem wyglądało to inaczej. Zresztą, IMO dużą krzywdą i tworzeniem sztucznej bariery wejścia jest nauka programowania w gołym środowisku w trybie tekstowym, gdzie dochodzi dodatkowa bariera. Powinno to być realizowane w jakimś sensownym środowisku graficznym…

      Ja akurat zaczynałem od Pascala (Turbo), potem był Free Pascal, potem liznąłem C, długo używałem Perla (nadal używam) i z konieczności Bash. Obecnie zaczynam Pythona i… mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest fajny, ale z drugiej nie jest taki fajny, jak go przedstawiają. O ile w Perlu było jasno powiedziane, że jest wiele sposobów na zrobienie czegoś, o tyle Python reklamował się jednym, co zwiększa czytelność. Tyle, że tak nie jest. Plus ma swoje dziwne, raczej niespotykane w innych językach typy danych (choćby set). IMO do _nauki_ bardzo dyskusyjny wybór.

     • W Pascalu da się napisać program tak samo jak w dowolnym innym języku, jest jeden warunek trzeba umieć to zrobić. U nas niestety programowania uczyły osoby same nie mające pojęcia.Jak się nauczysz zasad tworzenia bloków begin end to szybko to zastąpisz nawiasami klamrowymi i umiesz tworzyć bloki w PHP… Zresztą większość programów się pisze wykorzystując zewnętrzne biblioteki. Te często powstają w C lub c++ tym samym narzekasz na programistów korzystających z tych języków.

 1. „Od przyszłego roku w szkołach średnich zastąpi go… PYTHON!”
  Co za bzdura! Gdzie jest napisane, że go zastąpi???? Zostanie dodany, a Pascal usunięty.

 2. xaiomi kwaśne robactwo

  Zdawałem rozsz. matematykę i rozsz. informatykę w 2012 roku, bo infa liczyła się zamiennie z fizyką (brali lepszy wynik), a fizyki nie ogarniałem tak dobrze jak kucowania w c++

  co do samego pascala to miałem go w technikum inf, a potem nawet na studiach inf na pierwszym semestrze xD bardzo dobrze że zdycha, bo prawie nikt już w tym nie pisze, a jak ktoś chce się nauczyć to droga wolna. w szkole powinni pokazywać popularne języki jak python java c++ i c# i trochę web devu a nie jakieś archaizmy z lat 80, które tylko zniechęcają młodzież do nauki. Sytuacja identyczna jak z lekturami na polskim 😛

 3. Moim zdaniem wyrzucenie Pascala to błąd ponieważ doskonale nadawał się do poznania zasad programowania , sam od niego zaczynałem i wiem że to kształtuje wyobraźnię. Aktualnie jestem w 3 klasie liceum, programowania ucze się we własnym zakresie, m.in. z eduweb.pl i specjalistycznych ksiażek. Moim zdaniem Pascal daje solidne podstawy, ale równie dobrze można zacząć od Javy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *