Polecam

W tym miejscu na bieżąco będę aktualizował bazę odnośników do zewnętrznych stron www na których można się wiele nauczyć jak i książki, które warto przeczytać.

Najczęstsze pytania

 1. Jaka książka do Arduino?
 2. Jaka książka do Raspberry PI?

Nauka w różnych dziedzinach

 1. Khan Academy
  Na stronie internetowej Akademii Khana można znaleźć około 3200 mini-wykładów w postaci filmów zamieszczonych w portalu YouTube, dotyczących m.in. matematyki, historii, medycyny, fizyki, chemii, biologii, astronomii, ekonomii i informatyki.

  1. Kanał na Youtube
  2. Polski kanał na Youtube
  3. Materiały dla rodziców i nauczycieli
 2. www.ebooks-it.net – zbiór e-booków (po angielsku)

Programowanie

 1. SPOJ
  Umożliwia sprawdzanie i podnoszenie swoich umiejętności algorytmicznych w różnych językach programowania
 2. Polski SPOJ
  Wersja polska SPOJa.
 3. Codility
  Lekcje algorytmiki. Platforma umożliwia ćwiczenie online w wielu językach.
 4. CodeFights.com
  Serwis udostępniający świetną zabawę w wyszukiwaniu błędów w kodzie (Python, JS, C++ lub Java).
 5. Code.org
  Strona do rozpoczęcia przygody z programowaniem dla każdego. Serwis udostępnia możliwość tworzenia bloków kodu tak samo jak w programie Scratch (który jest świetny!), ale udostępnia coś więcej. O ile w Scratch mamy pełną dowolność w „oprogramowaniu”, o tyle tu mamy konkretne zadania do wykonania. Koduje tutaj nawet prezydent Obama 🙂
 6. Moduł informatyczny Khan Academy
  1. Programowanie
   Dowiedz się, jak tworzyć rysunki, animacje i gry przy użyciu JavaScript & ProcessingJS, albo dowiedz się, jak tworzyć strony internetowe z HTML & CSS. Możesz podzielić się wszystkim, cokolwiek stworzysz, badać to co stworzyli inni i uczyć się od nich!
  2. Informatyka
   Opanuj wybrane zagadnienia z informatyki – algorytmy (jak rozwiązać typowe problemy w dziedzinie informatyki i zmierzyć skuteczność naszych rozwiązań), kryptografię (jak chronimy tajne informacje i teorię informacji (jak kodować i kompresować informację).
 7. Overthewire.org
  Zostań hackerem – zbiór hackme z narastającym poziomem trudności. „Hackowanie” polega m.in. na realnej penetracji serwera przez ssh.
 8. Gry programistyczne:
  1. checkio.org
  2. empireofcode.com
  3. www.codingame.com
  4. codecombat.com

Informatyka – wykłady

 1. wazniak.mimuw.edu.pl
  Wykłady studiów informatycznych.
 2. smurf.mimuw.edu.pl
  Wykłady studiów informatycznych.
 3. algorytmika.wikidot.com
  Nauka algorytmiki
 4. www.staff.amu.edu.pl/~ttomek/alk/algorytmy.html
  Opis różnych algorytmów kombinatorycznych

Matematyka

 1. ProjectEuler.net
  Strona gromadząca zadania o tematyce matematyczno-informatycznej, do których rozwiązania konieczne jest zaprogramowanie efektywnego algorytmu. Najpopularniejsze języki stosowane przez uczestników to C, C++, Python i Java. W styczniu 2015 serwis posiada w zbiorze do rozwiązania blisko pięćset problemów.

Programy

 1. Scratch (wersja do pobrania)
  Świetny program do nauki programowania dla dzieci
 2. Scratch online
  Wersja online programu Scratch. Można zaprogramować online własne interaktywne historie, gry i animacje – i dzielić się swoimi dziełami z innymi w społeczności internetowej. Scratch pomaga młodym ludziom nauczyć się myśleć twórczo.

Książki

   1. Sun Certified Programmer for Java 6 Study Guide.
    Bates Bert, Sierra Katherine

    scjp-sun-certified-programmer-for-java-6-study-guide-exam-310-055-b-iext3831171

    Zdecydowanie najlepsza książka do dogłębnej nauki Javy do wersji szóstej. Tylko w języku angielskim. Świetna skarbnica wiedzy, po przeczytaniu której nie jeden programista pracujący zawodowy nawet kilka lat uświadomił sobie jak duże miał braki. Znakomicie opisuje wiele niuansów i pułapek na jakie można się natknąć programując w Javie.

 

 

   1. Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku.
    Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John M. Vlissides

    WzorceProjektoweGOF_small

    Klasyk z dziedziny inżynierii oprogramowania napisana przez bandę czterech (GOF – gang of four). To pierwsza książka definiująca 23 podstawowe wzorce projektowe. Przykłady przedstawione w książce są dosyć archiwalne (bo sprzed ok. 20 lat), ale dobrze obrazujące problemy. Wadą tej pozycji dla kogoś kto na co dzień pracuje z językiem Java jest z pewnością to, że wszystkie przykłady zastosowań wzorców napisane są w języku SmallTalk lub C++.

 

 

   1. Rusz głową! Wzorce projektowe.
    Elisabeth Freeman,Eric Freeman,Bert Bates,Kathy Sierra

    f-wzorce-projektowe-rusz-glowa

    Miło wspominam tą książkę jako pozycję która w szybki i przystępny sposób zaznajomiła mnie ze wzorcami projektowymi. Napisana jest w dosyć nietypowej konwencji – wstawki komiksowe, odręczne schematy, elementy humorystyczne. Świetna książka, zwłaszcza na początki lub gruntowną powtórkę.

 

 

 

   1. Clean code. A Handbook of Agile Software Craftsmanship.
    Robert C. Martin

    CleanCode_small

    Bardzo, ale to bardzo dobra książka do ungruntowania sobie podstaw solidnego programowania. Wyjaśnia dlaczego metody powinny być krótkie i dobrze nazwane, dlaczego używanie komentarzy jest złe, a także wiele innych aspektów tworzenia oprogramowania wysokiej jakości. Książka omawia jak pisać czytelny kod – jak poprawnie nazywać zmienne, klasy, ile linii powinna zawierać funkcja oraz klasa, omówiona została też niezwykle istotna zasada pojedynczej odpowiedzialności klasy. Pozycja obowiązkowa dla każdego doświadczonego programisty.
    Czytałem wersję angielską.

 

One thought on “Polecam

Dodaj komentarz