Symulator obwodów elektrycznych w przeglądarce

ElectronicsKilka lat temu korzystałem z ciekawego narzędzia do obserwowania działania płynącego prądu w obwodach elektrycznych. Był to projekt Paula Falstada napisany w Javie jako applet. Zawirowania związane appletamy Javy spowodowały konieczność wykonania portu aplikacji w HTML5 i jest on dostępny tutaj. Dosyć pomocne narzędzie dla własnych eksperymentów.
Jak z niego korzystać?

Po uruchomieniu symulatora można zobaczyć animowany schemat prostego obwodu RLC. Kolor zielony oznacza napięcie dodatnie, a czerwony ujemne. Ruchome żółte kropki pokazują jak płynie prąd.

Można włączać i wyłączać przełączniki klikając na nie. Po najechaniu kursorem nad dowolny elementem obwodu, pojawi się jego krótki opis oraz aktualny stan (w prawym dolnym rogu okna). Aby zmienić parametry elementu klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy „Edit”, lub klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem. W celu dodania do obserwacji na wykresach kolejnego elementu, klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy „View in Scope”.

W menu Circuits dostępnych jest sporo przykładowych układów, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć własne.

Chcemy zobaczyć jak działa multiwibrator astabilny? Proszę bardzo – wybieramy z menu Circuits->Transistors->Multivibrators->Astable Multivib.

Żródła na githubie tutaj.

Cały projekt traktuję jako ciekawostkę – z samego faktu wykonania portu programu działającego w applecie Javy na HTML 5 i JS. Tak czy inaczej to skromne i darmowe narzędzie może być pomocne w edukacji. I w takich kategoriach należy go postrzegać. Ot, ciekawostka.

P.s. do końca dnia dostępny jest kod rabatowy na książki o wartości 45 zł w Helionie o czym piszę tutaj.

To również może Cię zainteresować:

One thought on “Symulator obwodów elektrycznych w przeglądarce

  1. Symulator obwodów elektrycznych w przeglądarce: EasyEDA – https://easyeda.com/pl
    EasyEDA to darmowy, nie wymagający instalacji Webowy i bazujący na chmurze zestaw narzędzi EDA. Integruje potężny program do rysowania schematów, symulator obwodów oraz rozmieszczanie elementów na PCB, w bezproblemowym między platformowym środowisku dla inżynierów elektroniki, nauczycieli studentów oraz hobbystów.

Dodaj komentarz