AngularJS – czysty kod, recenzja kursu wideo

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

AngularJS. Czysty kodOd czasu gdy poznałem AngularaJS, znacznie bardziej polubiłem rzadko wykonywaną pracę nad frontendem web aplikacji. Mało tego, zaczęło mi to sprawiać przyjemność 🙂 To świetny framework dzięki któremu znacznie szybciej napiszemy program po stronie przeglądarki w porównaniu do wykorzystania np. samego jQuery. AngularJS kładzie nacisk na wykorzystanie wzorca projektowego MVC, co sprawia, że dosyć szybko możemy napisać łatwy w dalszym rozwijaniu kod aplikacji.

Niestety sam fakt dołączenia do projektu AngularaJS i rozwijaniu własnego modułu nie sprawi, że kod będzie rozszerzalny i wydajny o czym przekonałem się osobiście. Moja pierwsza produkcyjna aplikacja składała się z jednego modułu, jednego kontrolera i jednego szablonu. A ponieważ znacie z pewnością termin pączkowania w programowaniu, można się domyśleć jaki był dalszy efekt w miarę przybywania nowych wymagań. Kod kontrolera zaczął się rozrastać, a widoku html’owego jeszcze bardziej. Dochodziły kolejne repeaty, watchery, czy ng-showy, co w efekcie spowodowało że front praktycznie przestał być używalny w przeglądarce Internet Explorer, choć w pozostałych działał bez zarzutu.

Po przerobieniu niedawno wydanego kursu „AngularJS. Czysty kod” od Videopoint sądzę, że jest on właśnie lekarstwem na tego typu problemy początkujących.

Wstęp i kwestie techniczne

AngularJS – czysty kod” to mój trzeci recenzowany materiał od Videopoint, trwający najdłużej, bo aż ponad sześć godzin, ale przyznam, że oglądało mi się go najlepiej z tych dotychczas przerobionych (Spring, PL/SQL). Raz, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do głosu lektora, dwa, że materiał był dla mnie interesujący.

Przerobiłem go w trzech dwugodzinnych sesjach. W tym dwie z nich oglądałem przed telewizorem w przeglądarce ze SmartTV. Działało bez problemu (logowanie do panelu videopoint, wybór kursu, przechodzenie pomiędzy lekcjami). Ostatnie dwie godziny przerabiałem w smartfonie.

Tak jak pozostałe kursy, również ten można oglądać online lub pobrać na dysk (zajmuje 1,4 GB). Jakość jest ok, wszystkie listingi czytelne.

Autorem jest Dariusz Kalbarczyk – współtwórca grupy AngularJS Warsaw oraz pierwszej ogólnopolskiej konferencji poświęconej AngularJS: NG-POLAND (22 listopada 2016 roku, PGE Narodowy; http://ng-poland.pl).

Materiał

W pierwszych lekcjach omówiona jest instalacja trzech narzędzi: Node.js, Bower.js i Grunt.js. W kolejnych krokach tworzymy bower.json, instalujemy RequireJS i poznajemy możliwości refactoringu kodu z wykorzystaniem GraspJS . Autor prowadzi lekcje pracując z MS Visual Studio.

W kolejnym module poznajemy wzorce projektowe w JavaScripcie: fabryka, strategia i dekorator. Czysty JavaScript, warto oglądnąć jeśli nie miało się do czynienia ze wzorcami projektowymi w tym języku (polecam przeczytać również książkę JavaScript. Wzorce).

Następnie dowiemy się trochę o $scope i zagnieżdżonych kontrolerach jak np:

Jest tu dobrze wyjaśniony zasięg zmiennych.

Najdłuższej trwający moduł kursu (ponad dwie godziny) poświęcony jest serwisom, które w Angularze JS są następujące:

  • Serwis Provider
  • Serwis Factory – chyba najczęściej używany serwis w Angularze
  • Serwis Service
  • Serwis Constant
  • Serwis Value

oraz serwisy trochę innego typu:

  • Serwis $q
  • Serwis Cookies
  • Serwis http

Dowiemy się tutaj co nieco o pisaniu czystego kodu w serwisach.

Ostatnie 30 minut to porady na temat dobrych praktyk podziału plików w projekcie, pisania czytelnego kodu i jego organizacji oraz omówienie modułów. Autor doradza m.in. aby stosować  IIFE, unikać tworzenia funkcji anonimowych i automatyzować wstrzykiwanie zależności.

W międzyczasie zostają również poruszane bardzo ważne kwestie o wydajności aplikacji (np. ng-show vs ng-if omówienie ng-repeat, itp.).

Dla kogo?

Moim zdaniem kurs przeznaczony jest dla osób, które mają już za sobą wykonane aplikacje z wykorzystaniem AngularJS. Nie ma sensu wydawać pieniędzy jeśli nie znasz podstaw Angulara, ale warto go przerobić jeśli już się coś napisało i zmierzyło z typowymi problemami.

Do kursu dołączony jest ebook AngularJS. Praktyczne przykłady, który w druku posiada ponad 400 stron. Nie wiem jaką ma zawartość merytoryczną – nie czytałem.
AngularJS. Praktyczne przykłady.

 

Podsumowanie

Tak jak pisałem we wstępie – „AngularJS. Czysty kod” jest dla mnie póki co najlepiej przygotowanym kursem od Videopoint. Oglądałem go z zainteresowaniem. Można dowiedzieć się czegoś o JS-owych wzorcach projektowych, pisaniu dobrze nazwanych zmiennych i funkcji, a co najważniejsze – dobrze poznać zasady projektowania modułów, kontrolerów i widoków w Angularze 1.

Notka z dnia 6 lipca 2016
Kurs trafił na promocję tygodnia z obniżoną ceną do 83,30 zł łącznie z ebookiem.

Tak jak przy poprzednich recenzjach warto śledzić Notatnika Programisty na Facebooku, ponieważ do wygrania będą dziś 3 darmowe kursy AngularJS. Czysty kod.

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz