Dasz rybę, czy wędkę? Ty też możesz pomóc młodemu przyszłemu programiście!

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

Szkoła 3.0 – nowy program pomocy dla potrzebujących dzieci!

about-1

Jeśli dasz człowiekowi rybę, nakarmisz go na jeden dzień. Jeśli nauczysz go łowić ryby, nakarmisz go na całe życie.

Czy wiedzieliście, że 68% wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych w dorosłym życiu NIE MA STAŁEGO ZATRUDNIENIA? Jest to naprawdę smutne. Braki w wykształceniu, wykluczenie cyfrowe, brak środków na dalszą edukację, brak praktyk zawodowych – sprawiają, że sytuacja zawodowa usamodzielnionych wychowanków domów dziecka wygląda tak, jak poniżej:

15241184_1111004095679135_4461154571250033522_n

Źródło: https://www.facebook.com/Szkola3.0/

Właśnie przed chwilą zafundowałem roczną edukację jednemu z wychowanków domu dziecka i cieszę się z tego niezmiernie oraz zachęcam każdego z was o pomoc w jakiejkolwiek formie. Ale o co tu chodzi?

Szkoła 3.0 to charytatywny projekt edukacyjny Fundacji Sarigato, skierowany do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu za pomocą nauki najbardziej przydatnych umiejętności we współczesnym świecie (m.in. programowania) i długotrwała opieka nad rozwojem dzieci. Szkoła 3.0 promuje ideę mądrej pomocy w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Dasz rybę czy wędkę?”, którą wsparły wpływowe osobistości ze świata nowych mediów i branży IT. Fundacja objęła programem 49 podopiecznych domów dziecka i uczniów z Krakowa, Januszowic oraz Miechowa. Nasi wychowankowie w wieku od 8 do 18 lat zostali podzieleni na 6 grup, które różnią się poziomem zaawansowania i programem nauczania. Zajęcia będą trwały cały rok szkolny 2016/17, a odbywają się co tydzień, w lokalizacjach dogodnych dla uczniów. Najmłodsi zaczynają swoją przygodę z programowaniem od programu Scratch, przechodząc do Alice3D i Greenfoot, a najstarsi (licealiści) uczą się PHP.

Projekt krakowskiej fundacji to odpowiedzialna i długofalowa pomoc skierowana do dzieci z domów dziecka oraz z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Szkoła 3.0 to kształcenie nowej generacji, dlatego na dwóch półkoloniach w sierpniu 2016 r. dzieci uczestniczyły w zajęciach programowania, kreatywności i pracy w grupie.

Specjaliści z Akademii Programowania wprowadzili najmłodszych w świat kodowania za pomocą programów Scratch i Alice3D. Dzieciaki z radością tworzyły animacje, quizy i gry. Pod pozorem zabawy zdobyły bardzo praktyczną wiedzę. Niektórzy uczestnicy startowali z poziomu nauki obsługi klawiatury, ale na końcu potrafili już samodzielnie stworzyć prostą grę!

Szkoła 3.0 to innowacyjny projekt edukacyjny, w ramach którego realizowane będą cykliczne zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Kampanię “Dasz rybę czy wędkę?” wspierają wpływowe osobistości ze świata nowych mediów. W roli Ambasadorów zdolnych dzieci, zbierają środki na stronie www.szkola30.pl, aby Fundacja mogła uruchomić regularne kursy. Każdy, komu idea mądrej pomocy jest bliska, może zaangażować się także za pośrednictwem social mediów: wystarczy umieścić w nich swoje zdjęcie z hashtagiem #dajwędkę na tle biblioteczki z książkami.

Nie chcemy ograniczać się do doraźnej pomocy, chcemy pomagać mądrze! Zrobić coś, co będzie miało długofalowy sens. Myśleliśmy o przyszłości dzieciaków, o nauczeniu ich czegoś, co pomoże im w życiu, ale też będzie inwestycją w naszą wspólną przyszłość. Dlatego padło na programowanie – dziedzinę, która ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie współczesnego świata – mówi Paulina Wójtowicz z Fundacji Sarigato.

W zajęciach prowadzonych przez nauczycieli Szkoły 3.0. będą uczestniczyć dzieci z instytucji oraz ośrodków współpracujących z Fundacją Sarigato, tj. Stowarzyszenia Siemacha, szkół oraz domów dziecka z Krakowa i okolic.

Kampania została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Miasta Krakowa.

Michał Sadowski, założyciel firmy Brand24 zdradził, dzięki czemu osiągnął sukces. W jednym z odcinków swojego vloga opowiedział o dzieciństwie, dorastaniu, pierwszej pracy. Za pomocą własnych doświadczeń zwrócił uwagę na problem edukacji młodych ludzi w trudniejszej sytuacji życiowej. Tym samym podkreślił wagę projektu Szkoła 3.0, stworzonego przez Fundację Sarigato, który zapewnia naukę programowania dzieciom z domów dziecka i w trudnej sytuacji materialnej.

Michał Sadowski w swojej historii dowiódł, że nauka zmienia życie i pozwala spełnić marzenia. Zanim został programistą i otworzył własną firmę, przebył  bardzo długą drogę. Michał pokazał dom, w którym spędził lata młodości oraz miejsce, w którym obecnie pracuje, aby unaocznić jak daleko udało mu się dojść.

„Tym co pozwoliło mi być tu gdzie jestem, są dwie rzeczy: cierpliwość i umiejętność programowania, która dała mi warsztat pozwalający na stworzenie pierwszych projektów internetowych” – mówi Michał.

Według niego w branży internetowej najbardziej liczy się czas oraz umiejętności. Takie umiejętności próbuje właśnie przekazać dzieciom Szkoła 3.0, dlatego Michał Sadowski zdecydował się zostać Ambasadorem tej inicjatywy.
Michał zaskoczył wszystkich raz jeszcze, gdy po otrzymaniu nagrody za zdobycie 2 miejsca w konkursie na najlepszą prelekcję konferencji I Love Marketing, przekazał 3 tys. złotych na zajęcia z programowania dla podopiecznych Szkoły 3.0. Zainspirował tym gestem wielu ludzi do otwarcia serc, m.in. Bartłomieja Raka z Socjomanii. Bartek poszedł w ślad za Michałem i podarował na rzecz Fundacji nagrodę o wartości 2 tys. złotych, otrzymaną za zajęcie 5 miejsca w konkursie prelekcji podczas Kongresu Ehandlu.

Mądra pomoc to bazowa idea Szkoły 3.0. Organizatorzy projektu dostrzegają, że dzieci i młodzież z domów dziecka dotyka problem gorszego dostępu do edukacji, technologii i wszelakich możliwości rozwoju. Raport NIK z 2015 roku pokazuje, że na 1000 wychowanków domów dziecka tylko 180 udaje się usamodzielnić do 25 roku życia po opuszczeniu placówki. Niski poziom wykształcenia prowadzi do tego, że aż 82 % podopiecznych nie radzi sobie w dorosłym życiu i korzysta ze wsparcia pomocy społecznej, lub co gorsza – wraca do patologicznego środowiska, z którego niegdyś zostali wyciągnięci. Źródło: https://www.nik.gov.pl/plik/id,7849,vp,9839.pdf

Szkoła 3.0 pomaga dzieciom rozwinąć zdolności i wybrać drogę, którą podążą w przyszłości. Dlatego warto wziąć przykład z Michała Sadowskiego czy Bartłomieja Raka i tak jak oni, wspierać mądrą pomoc i edukację potrzebujących dzieci. Aby przybliżyć im całoroczny kurs programowania, wystarczy wejść na stronę www.szkola30.pl i przekazać dowolną kwotę. Można też zorganizować zbiórkę (np. w swoim miejscu pracy), albo zaangażować się w wolontariat. Warto też zaprezentować swoje dzieło (książkę, obraz itp.), wystawiając je na charytatywnej aukcji Szkoły 3.0, z której dochód w całości przeznaczony będzie na finansowanie edukacji dzieci. Możliwości pomocy jest wiele, wystarczy tylko chcieć.

Podsumowanie

Warto pomagać innym, warto dać coś od siebie aby ten świat był lepszy. Sam w tym miejscu chciałbym podziękować np. swojej mamie, która w odpowiednim czasie zauważyła moje zainteresowanie „komputerami” i zrobiła wszystko co była w stanie abym wtedy mógł się rozwijać w kierunku, który jest moją największą pasją.

Tobie też ktoś kiedyś pomógł – dał wędkę. Nie zrobiłeś wszystkiego sam. Potem ty zrobisz to samo dla swoich dzieci. Oczywiste… To co dla ciebie jest oczywiste, dla niektórych nieosiągalne. Przybliż im trochę swój świat. Dasz rybę? Czy wędkę?

Mają wędką był C64 i tak jak w tym video powyżej książka do nauki programowania w… Basicu 🙂

Ty również pomóc.

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz