Java Spring MVC, recenzja kursu wideo z Videopoint.pl

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

vswmvcPół roku temu opisywałem kurs z podstaw frameworka Spring dostępnego w Videopoint.pl, a dziś co nieco o kolejnym z tej serii: Spring Web MVC. Autorem obu ponad 3-godzinnych materiałów jest Dobromir Matusiewicz –  starszy projektant w Asseco Poland SA., który od kilkunastu lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla banków, a od kilku opiera swoje aplikacje na potencjale Spring Framework.

Czym jest Spring Web MVC?

Spring MVC to webowe rozszerzenie obecnie najpopularniejszego frameworka do tworzenia aplikacji w języku Java – Springa. Do obsługi żądań http wykorzystany jest wzorzec tzw. „front controllera”, którego rolę pełni servlet DispatcherServlet dziedziczący po klasie HttpServlet.

Źródło: docs.spring.io

Źródło: docs.spring.io

Dzięki czemu bardzo łatwo można rozpocząć korzystanie z frameworka w istniejących już web aplikacjach. Przykład konfiguracji DispatcherServletu pliku web.xml:

Ale to tylko tytułem wstępu.

Recenzja kursu Spring Web MVC. Programowanie aplikacji webowych

Kurs jest przeznaczony dla osób, które chcą poznać od zera programowanie aplikacje webowych w Javie, lub które chciałyby wdrożyć tytułowy framework w istniejących już servletowych aplikacjach. Materiał trwa blisko 4 godziny, a oglądałem go na smartfonie z ekranem 4,7 cala i co naprawdę ważne – wszystkie listingi były czytelne.  W opisie kursu pojawia się informacja, że wymagana jest znajomość Javy i podstaw frameworka Spring. W zasadzie wcale tak być nie musi. Owszem trzeba znać podstawy samej Javy, wiedzieć co to adnotacje, jak działa cykl żądań http. Ale to tak naprawdę podstawy.

Mało tego, sądzę że ten kurs z powodzeniem może być dobrym wstępniakiem dla osób mających już doświadczenie w innych webowych językach programowania (np. php), chcących zacząć pisać w Javie od zera. Przykładowe, dostępne w internecie tutoriale typu „Hello World” potrafią być nistety zniechęcające dla początkujących, tutaj przykład określony jako „Simplest Spring MVC Hello World Example” :).

Autor w 30 lekcjach przedstawia sposób konfiguracji aplikacji webowej od zera. Włącznie z procesem dodawania mavenowych zależności. Na początku omówione są kwestie hierarchii kontekstów. Następnie sporo czasu poświęcono na mapowanie żądań w kontrolerach. Przedstawione zostały różne sposoby konfiguracji parametrów żądań – również za pomocą wyrażeń regularnych. Przedstawiono również przykłady konwerterów, formaterów, czy walidatorów. W dwóch lekcjach został zaprezentowany przykład oprogramowania przesyłania i pobierania plików, a na sam koniec omówiono kwestie obsługi wyjątków i dwie lekcje poświęcono testowaniu aplikacji z pomocą JUnita.

Podczas omawiania ViewResolvera został wykorzystany silnik template’ów FreeMarker. Tutaj warto zaznaczyć, że od wersji 4.3, Spring nie wspiera już silnika Velocity.

W rozwijanym projekcie wykorzystano prosty kontener servletów Jetty. W niektórych momentach możemy zauważyć wykorzystywanie zalet Javy 8 – np. Optionale. Prowadzący lekcje przedstawia analizę żądań http za pomocą programu Postman.

W pakiecie z ebookiem

Do kursu dołączony jest ebook: „Spring MVC 4. Projektowanie zaawansowanych aplikacji WWW„, w którym opisane są np. zasady działania aplikacji REST, kwestie bezpieczeństwa, czy co nieco o testach jednostkowych i integracyjnych.
Spring MVC 4

Podsumowanie

Bez wątpliwości mogę stwierdzić, że każdy (nawet początkujący programista Javy), który przerobi ten kurs, będzie umiał napisać prostą aplikację webową z wykorzystaniem Springa MVC. Wydaje mi się, że to bardzo dobry wstęp do rozpoczęcia przygody ze Springiem.

Cały pakiet składający się z ebooka i prawie czterech godzin materiału wideo kosztuje 69 zł.

Uwaga!
Dla stałych czytelników bloga dostępny jest kod rabatowy: NOTATNIK, dzięki któremu można kupić cały pakiet za 55,20 zł. (ograniczony czasowo).

 

 

 

 

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz