O tym co robiłem w ostatnim czasie i dlaczego na blogu jest cisza.

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

Od zawsze miałem tak, że gdy jakiś temat mnie zainteresował, pochłaniał mój czas całkowicie – po kilkanaście godzin dziennie. Wpadam wtedy w jakiś trans, który sprawia mi ogromną przyjemność. Tak było z nauką matematyki, programowania, pracą, prowadzeniem bloga, jazdą motocyklem, bieganiem, a przez ostatnie dwa lata w pomocy w rozwijaniu firmy Celiny, mojej żony.

Ten artykuł nie jest związany z programowaniem. Was prawdopodobnie zainteresuje najbardziej część związania z rozwiązaniami technicznymi w nowej siedzibie firmy, którą otworzyliśmy w marcu 2018.

No właśnie, przez bardzo długi czas na blogu nie dodawałem praktycznie żadnych nowych artykułów – wyjeżdżaliśmy do pracy z domu przeważnie o godzinie 8 rano wracając często po godzinie 22.

Nie miałem czasu na nic. Ciągle w kolejce do recenzji czeka kilka kursów video i mam zaległe artykuły, które miałem opublikować.

Ale do rzeczy

Z Celiną znamy się od matury, to już 16 lat. Przez cały ten okres ona zmieniała pracę 6 razy, podczas gdy ja ciągle pracuję w tej samej firmie :). Patrząc z punktu widzenia pracownika docenianego na rynku jakim jest programista, bardzo irytowało mnie podejście wszystkich pracodawców żony (pedagog, wykładowca, wizażystka, linergistka). Kompletnie nie rozumieli oni, że osoba wychodząca z własną inicjatywą, pełna pasji i zaangażowania jest czymś najcenniejszym w biznesie. Książkę można by napisać o tych wszystkich przygodach, których byłem świadkiem.

Pod koniec 2016 roku postanowiliśmy, że postawimy wszystko na jedną kartę – Celina zwolniła się pracy, wydaliśmy wszystkie oszczędności na szkolenie, zakup sprzętu i materiałów i 2 grudnia została zarejestrowana działalność związaną z wizażem i makijażem permanentnym.

FaceLove - makijaż permanentny Bielsko-Biała

Dziś FaceLove® jest zarejestrowanym znakiem słownym w Urzędzie Patentowym RP.

Ja zająłem się całym marketingiem i negocjacjami z dostawcami. Uzyskaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przystąpiliśmy również do programu Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu możemy przyjmować płatności elektroniczne zupełnie za darmo – bez opłat za dzierżawę terminala i bez prowizji. Warto skorzystać jeśli ktoś rozwija firmę usługową i nie posiadał wcześniej terminala płatniczego.

Przez 1,5 lata działalności udało się rozwinąć firmę FaceLove tak, że klientki zaczęły przyjeżdżać do skromnego gabinetu z całej Polski i z zagranicy, grafik zapisany był na kilka miesięcy do przodu – godzina po godzinie, a terminy sobotnie na rok do przodu.

Do studia w Bielsku-Białej przyjechały klientki z takich krajów jak: Kanada, USA, Australia, Niemcy, Hiszpania, Irlandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Belgia, Holandia, Austria, Dania, Norwegia oraz Szwecja. W zdecydowanej większości przypadków są to Polki na co dzień mieszkające zagranicą.

W marcu zeszłego roku postanowiliśmy przenieść się do zupełnie nowej siedziby w Bielsku-Białej. Bardzo nowoczesnej.

Studio Urody Synergia na parterze i gabinet FaceLove na I piętrze.

Rozwiązania techniczne siedziby firmy

Nowa siedziba to jedno z najbardziej nowoczesnych miejsc świadczących tego typu usługi w Polsce. W budynku zlokalizowana jest dedykowana serwerownia z doprowadzonym światłowodem. Wszystko jest w pełni zautomatyzowane z wykorzystaniem systemu Loxone, a monitoring i system bezpieczeństwa obsługuje system Boscha.

 • każdy punkt elektryczny podłączony jest do systemu inteligentnego budynku; poniższy dotykowy wyłącznik posiada 4 programowalne przyciski.
 • jednym kliknięciem na komputerze lub smartfonie można włączyć predefiniowane oświetlenie
 • wykorzystywany jest system Loxone Config, dzięki któremu można w budynku zaprogramować dosłownie wszystko (blokady rygli w drzwiach w określonych godzinach, przydzielenie wszystkim włącznikom dowolnych funkcji, temperatura, oświetlenie). System posiada RESTowe api, dzięki któremu można również samemu napisać sobie dedykowany soft.
 • system security Boscha umożliwia błyskawiczny podgląd tego co się działo w poszczególnych pomieszczeniach o dowolnym czasie. Można go zaprogramować np. tak, żeby wykrywał ruchy w wybranych fragmentach kadru. Wykorzystywany tu jest w zabezpieczeniu dostępów do pomieszczeń.
 • nie ma tu zamontowanego ani jednego kaloryfera 🙂 – temperatura pomieszczeń regulowana jest nawiewami sufitowymi.
 • w gabinetach centralny system nagłaśniania z możliwością wyboru odtwarzanej muzyki z poziomu smartfona.

Postanowiłem zrezygnować z dedykowanego oprogramowania do prowadzenia tego typu działalności (np. Versum). Na potrzeby prowadzenia grafiku zintegrowałem zwykły kalendarz Google’a i jednego z dostawców usług SMS. Nasz system pobiera dane z kalendarza i wysyła klientom przypomnienia o zbliżających się terminach wizyt (np. dzień przed wizytą). Sprawdza się to idealnie w przypadku jednoosobowej działalności i co najważniejsze – przy zerowych kosztach.

Wykonałem również możliwość sprawdzania terminów bezpośrednio z Facebookowym Messengerze tworząc chat bota. Klient mógł zapytać o dostępne terminy w dowolnym dniu, a chatbot pobierał dane z kalendarza i zwracał je natychmiast :). Obecnie ze względu na bardzo odległe dostępne terminy na usługi i ograniczenia w przyjmowaniu kolejnych rezerwacji, wyłączyliśmy go. Ciekawostka: przez pewien okres czasu w chat bocie aktywne były konwersacje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Końcem lutego 2018 postanowiliśmy zadbać o nazwę marki i złożyliśmy wniosek o zastrzeżenie słownego znaku towarowego „FaceLove” w Urzędzie Patentowym RP. Po kilku miesiącach wniosek został zatwierdzony, a zgłoszenie opublikowane w biuletynie Urzędu Patentowego (BUP ZT15/2018). Od tego momentu rozpoczął się trzymiesięczny okres sprzeciwowy, który dobiegł końca w lipcu. 18 września nazwa FaceLove® została zarejestrowana w Urzędzie Patentowym RP jako słowny znak towarowy. Tym samym otrzymaliśmy wyłączność na posługiwanie się tym słowem na terenie kraju.

Ogarniam stronę internetową i to żeby była wysoko w Google, a jest na pierwszym miejscu pod ok 100 hasłami. W międzyczasie załapałem filtr i w ciągu jednego dnia ruch spadł o 80%, ale udało się to wyprostować w ciągu tygodnia. Kupiliśmy dwa programy do grafiki od Affinity – Affinity Photo i Affinity Designer. Oba łącznie za 330 zł, bez żadnych subskrypcji. Designer to świetna alternatywa dla Corela – wykorzystuję go to projektów dyplomów / certyfikatów. Polecam.
Do obróbki video wykorzystuję darmowego Da Vinci Resolve, który jest rewelacyjny. Za jego pomocą przygotowałem animację na fanpage’u firmy, czy relacje ze szkoleń. Wszystko to, to fajna odskocznia od kodowania 🙂

Małymi krokami firma się powiększa i od marca tego otwieramy nową salę szkoleniową.

To tyle celem wyjaśnienia dlaczego na blogu jest cisza…

Strona FaceLove na Facebooku tutaj, a www tutaj.

To również może Cię zainteresować:

 • Czy można zapomnieć jak jeździć na rowerze?Czy można zapomnieć jak jeździć na rowerze? W ostatnich latach praktycznie we wszystkich mediach można było usłyszeć o protestach przeciwko posyłaniu sześciolatków do szkoły. Ludzie tak mają - każda nowość, obawa przed czymś […]
 • Raport wynagrodzenia informatyków w 2016 rokuRaport wynagrodzenia informatyków w 2016 roku Dzięki uprzejmości firmy Sedlak & Sedlak mam okazję zaprezentować Wam fragment raportu wynagrodzeń w branży IT w 2016 roku. Artykuł w wersji PDF można pobrać stąd. O raporcie W […]
 • 10-letni chłopak zdobył 100% na egzaminie OCPJP z Javy!10-letni chłopak zdobył 100% na egzaminie OCPJP z Javy! W zeszłym roku Ronil Shah zaskoczył prawie wszystkich zdobywając sto procent punktów w egzaminie z Javy OCPJP. Jednak to nie wszystko. Najciekawsze jest to, że egzamin ten przewidziany […]
 • Robot do malowania pisanek – Wesołych Świąt!Robot do malowania pisanek – Wesołych Świąt! Karol Wójcicki - popularyzator nauki pochwalił się dzisiaj na Facebooku, że z dzieciakami w szkole zbudowali robota... do malowania pisanek. Bo czemu nie? Tutaj odnośnik. Tak, to za pomocą […]
 • PL/SQL, recenzja kursu wideo z Videopoint.plPL/SQL, recenzja kursu wideo z Videopoint.pl W kolejnym artykule recenzującym materiały z videopoint.pl zajmiemy się  kursem: "PL/SQL. Kurs video. Od podstaw do zagadnień zaawansowanych. Programowanie baz danych". Tym razem […]
 • Bing jako najlepsza wyszukiwarka dla programistów?Bing jako najlepsza wyszukiwarka dla programistów? Bing podczas jednej z aktualizacji udostępnił ciekawą i unikalną funkcję dla programistów - wyszukiwarka zwraca przykładowe kody programów, które możemy uruchomić jednym kliknięciem w […]

Dodaj komentarz