Odroid C1+, Android, C64 i powrót do przeszłości

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

odroid-c1-android_commodore

Przez kilka godzin testowałem Androida na moim Odroidzie C1+. Opisuję poniżej możliwości emulacji C64 i PSP, a artykuł pozwoli Wam powrócić do przeszłości, zwłaszcza jeśli urodziliście się najpóźniej w połowie lat 80-tych.

Instalujemy Androida

Wszystkie niezbędne informacje na temat oficjalnej dystrybucji Androida dla Odroida C1 znajdziemy tutaj. Na dzień publikacji artykułu aktualną wersją jest Android 4.4.2 (v2.2) którego można pobrać stąd.

Po rozpakowaniu zapisujemy obraz systemu na karcie pamięci np. za pomocą programu Win32DiskImager. Tutaj mała uwaga – w jednym z poprzednich wpisów dodałem odnośnik do nieznacznie zmodyfikowanej wersji tego programu (zmiany w buforowaniu). Niestety próby wgrania Androida tą wersją aplikacji nie powiodły się – za każdym razem otrzymywałem komunikaty o błędach zaraz po uruchomieniu urządzenia. Nie miałem natomiast żadnego problemu wykorzystując oficjalną wersję z sourceforge.

pulpit

 

Instalujemy Google Play

Nasz świeży Android niestety nie posiada zainstalowanego oficjalnego Google Play, dzięki któremu można przeszukiwać i instalować aplikacje i gry. Został nam jednak udostępniony nieoficjalny instalator o którym możemy przeczytać tutaj. Na dzień dzisiejszy aktualną wersję można pobrać stąd i pobieramy ją bezpośrednio przez przeglądarkę internetową Androida. Po uruchomieniu instalator poprowadzi nas za rękę, po czym konieczny będzie reboot systemu.

Warto poszukać w Play store aplikacji do obsługi archiwów zip i rar, bo w tych formatach będziemy pobierać gry na C64. Ja zainstalowałem Easy Unrar.

Gry z Play store

Możemy teraz sobie pobrać dowolną grę w play store znaną z telefonów komórkowych. Układ graficzny Odroida radzi sobie bardzo dobrze:

Commodore 64

c64I dotarłem do miejsca, w którym aż uśmiech pojawia mi się na twarzy. C64. Commodore był moim pierwszym komputerem, który dostałem od rodziców w wieku 9-10 lat. W tamtym czasie hitem była gra Koło Fortuny, w którą graliśmy całą rodziną. Z biegiem czasu moja kolekcja kaset magnetofonowych rosła, a wśród ulubionych gier były: Giana Sisters, Ball Blasta, DJ PUFF, RobboPitstop II, Spy vs Spy i jeszcze kilka innych których nazw nie mogę sobie przypomnieć.

Jednak to nie gry wywołują u mnie tak miłe wspomnienia, ale ta nieduża książeczka dołączona do komputera – C64 Instrukcja obsługi. Zawierała ona wiedzę na temat języka programowania Basic. To było wtedy dla mnie jedyne źródło wiedzy w tej tematyce. Nie mieliśmy jeszcze internetu a i w szkołach dopiero co powstawały pracownie komputerowe. Dla tych z Was, którzy również mieli C64 mała niespodzianka – tutaj możecie pobrać tą książkę w formacie PDF 🙂

c64_basic

W dzieciństwie znacznie więcej przyjemności miałem z zasiadania do tej książki i z poznawania nowych komend, niż z grania w gry. Napisałem w Basicu wiele programów głównie pomocnych do nauki dla siebie samego (zadania matematyczne, nauka dat z historii, później coś związanego z animacjami, itp.), które zapisywały się oczywiście na taśmach magnetofonowych. Połknąłem w tym czasie bakcyla do programowania.

Do pracy z C64 konieczne było posiadanie cartridge’a z systemem który wkładało się z tyłu komputera / klawiatury. Jako ciekawostkę dodam, że miałem dosyć fajną wersję: Black Box v.8, dzięki której mój Commodore potrafił… mówić! Tak, system posiadał zintegrowany system syntezy mowy i dźwięku. Wystarczyło wpisać odpowiednie komendy, a komputer do nas przemówił w języku polskim! Tutaj można pobrać instrukcję cartridge’a Black Box v.8.

Ale wróćmy do Androida na Odroidzie. Aby powrócić do przeszłości i zabawy z C64 pobieramy z Play store emulator Frodo 64. Po uruchomieniu pojawi się znany dla osób w wieku ok. 30 lat niebieski ekran. Tutaj napisałem prosty program, który pobiera zmienną tekstową od użytkownika i wyświetla ją na ekranie:

Screenshot_2016-01-31-23-42-44

W Basicu każda linia kodu musiała posiadać numer.

Przykład gry z książki – Zgadywanka:

Na początku programu należy podać jaki ma być górny zakres liczby do odgadnięcia, a następnie odgadnąć tę liczbę.
Przykładowy przebieg gry:

 

Pobieramy gry na C64

Bogata baza gier jest dostępna np. tutaj. Pobieramy konkretny pozycje, rozpakowujemy, wczytujemy do emulatora Frodo 64 i gramy. Do naszego Odroida możemy podłączyć pada i mamy gotowy retro komputer 🙂

C64 gameplay

[Aktualizacja 02.02.2016]

Jeśli macie w pamięci jakąś grę na C64 i nie możecie sobie przypomnieć jej nazwy, poszukajcie tutaj (100 gier w 10 min.):

W opisie filmu na Youtube umieszczona jest lista wszystkich gier.

Scena Commodore wciąż istnieje,  np. poniżej materiał z konkursu na X2014 (na symym końcu zwycięskie demo):


A na Youtubie znajdziecie wiele produkcji, które wygrywały różne konkursy w ostatnich latach.

C64 to wreszcie niezapomniane melodie jak np. ta z gry Bomb Jack:

Emulator PSP

Chciałbym Wam jeszcze pokazać jak na Odroidzie C1+ można pograć w gry z PSP. Z Play store pobieramy i instalujemy emulator PPSSPP. Jest to Androidowa wersja platformy z ppsspp.org.

ppsspp

Tekken 6 na PSP

Jeśli macie gdzieś zrobiony obraz Waszej gry Tekken 6 na PSP, to wgrywamy go na kartę. Jednak przy pierwszym jej uruchomieniu możemy być rozczarowani. Zamiast płynnej gry zobaczymy pokaz slajdów i usłyszymy nieprzyjemne dźwięki. Do uruchomienia Tekkena trzeba wprowadzić kilka zmian w konfiguracji:

Tekken 6 gameplay

Podsumowanie

Jak widać to małe wdzięczne urządzenie jakim jest Odroid C1+ potrafi całkiem wiele. W tym artykule pracowałem na oficjalnym systemie przeznaczonym dla tego urządzenia jakim jest Android. Istnieje jednak dystrybucja Linuxa jako samodzielna platforma do gier: Lakka: Retro emulation console. Znajdziecie w niej romy nie tylko do C64, ale takich komputerów jakimi były Atari, Amiga 500, 1200, Game Boy, Nintendo 64 i wiele, wiele innych. Wygląd systemu / menu jest podobny do tych z konsoli np. Sony Playstation:

lakka

Fajnie było wrócić do przeszłości 🙂

notatnikprogramistypl_black

 

Sprzęt do testów udostępnił sklep internetowy kamami.pl.

m_kamami_logo

 

Książki dla Raspberry PI

Autor: Andrew Robinson, Mike Cook

ISBN: 978-83-246-9221-7

Format: , stron:

Data wydania:

Opis: Wykorzystaj ogromny potencjał miniaturowego komputera! Raspberry Pi to prawdziwy komputer o rozmiarach lekko przerośniętej karty kredytowej. Posiada on ogromny potencjał, całkiem sporą moc obliczeniową, a do tego kosztuje naprawdę niewiele. Platforma ta była projektowana z myślą o nauce programowania dla dzieci. Jednak, jak to często bywa, historia potoczyła się zupełnie inaczej.

Cena: 69.00zł

Autor: Eben Upton, Gareth Halfacree

ISBN: 978-83-283-0703-2

Format: , stron:

Data wydania:

Opis: Bogate źródło informacji na temat Raspberry Pi! Raspberry Pi to komputer wielkości karty kredytowej. Wśród jego głównych atutów można wymienić ogrom możliwości oraz niską cenę. Początkowo miał pełnić rolę platformy do nauki programowania, jednak szybko znalazł tysiące innych zastosowań! Raspberry Pi jest używany jako serwer WWW, dom

Cena: 49.00zł

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz