PL/SQL, recenzja kursu wideo z Videopoint.pl

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

W kolejnym artykule recenzującym materiały z videopoint.pl zajmiemy się  kursem: „PL/SQL. Kurs video. Od podstaw do zagadnień zaawansowanych. Programowanie baz danych”. Tym razem opinię przygotował doświadczony programista Bartek Medoń.

Wstęp

vplsqlKorzystając z okazji pragnę podzielić się z Wami moimi odczuciami dotyczącymi kursu video “PL/SQL. Kurs video. Od podstaw do zagadnień zaawansowanych. Programowanie baz danych” od videopoint.pl.
Mam czasem wrażenie, że jest wiele programistów, którzy myślą, że relacyjna baza danych to tylko tabele, atrybuty, zapytania sql i nic więcej. Nie wiedzą o tym, że istnieją np. sekwencje, widoki, triggery czy właśnie dodatkowe języki pozwalające np. na napisanie funkcji w samej bazie danych niezależnie od kodu aplikacji np. PL/pgSQL dla PostgreSQL czy właśnie PL/SQL dla Oracle Database.
Myślę więc, że taki kurs może być bardzo dobrym uzupełnieniem wiedzy dla kogoś kto „coś już z bazami robił”.

Co zawiera kurs i ile kosztuje?

Nie będę tutaj się specjalnie rozpisywał, bo wszystkie informacje znajdziecie na tej stronie. Wspomnę tylko, że kurs kosztuje 59 zł i za taką kwotę otrzymujemy prawie 4 godziny materiałów szkoleniowych. Na podanej stronie znajdziesz również dokładny spis lekcji, co na pewno jest fajne dla osób, które znają już w jakimś stopniu PL/SQL i zastanawiają się czy warto kupić ten kurs czy nie wniesie on nic nowego do ich wiedzy.

Poniżej przykładowa lekcja:

Ebook gratis

or12prW cenie kursu otrzymujemy również gratisowego ebooka: „Oracle Database 12c. Problemy i rozwiązania”.
Dzięki tej książce będziesz przygotowany na najbardziej stresujące sytuacje spotykane w codziennej pracy administratora. W trakcie lektury opanujesz techniki optymalizacji wykorzystania pamięci i dysków, czasu trwania zapytań SQL oraz wydajności. Znajdziesz tu również liczne opisy problemów z życia wziętych oraz najlepsze sposoby ich rozwiązywania. Ponadto nauczysz się monitorować pracę systemu i zidentyfikujesz problemy, zanim dotkną one jego użytkowników. Przekonasz się, jak kluczową rolę pełnią właściwie dobrane indeksy. Książka ta jest obowiązkową pozycją dla każdego administratora bazy danych!

 

Kim jest autor?

Zdarzyło mi się kiedyś kupić książkę, której autor albo nie za bardzo wiedział o czym pisze lub miał duży problem z przystępnym przekazaniem wiedzy. Nie wgłębiałem się wtedy w to tylko książki się pozbyłem. Tym razem postanowiłem sprawdzić kim jest autor niniejszego kursu. Na wstępie uruchomiłem darmową lekcję dostępną na stronie kursu, co „na dzień dobry” zrobiło na mnie pozytywne wrażenie, ale w końcu to takie jakby demo dostępne publicznie, które musi być dobre więc postanowiłem “pogrzebać” dalej.
Jak czytamy na videopoint.pl o autorze: “Przemysław Starosta — doświadczony programista baz danych, trener, pasjonat zagadnień bazodanowych. Na co dzień zajmuje się tworzeniem zapytań SQL, programowaniem baz danych w PL/SQL oraz prowadzeniem szkoleń dla programistów”. Brzmi dobrze, poszperałem jeszcze trochę po sieci i faktycznie można powiedzieć, że autor doskonale wie o czym mówi, zresztą sam kurs to potwierdził.

Co trzeba znać aby zrozumieć kurs?

Odpowiedź jest bardzo prosta – jeśli znasz język sql nawet w podstawowym zakresie to możesz rozpocząć kurs. Jeśli jednak jesteś osobą, która np. postanowiła, że zostanie programistą i szuka kursu do nauki obsługi baz danych to na razie odpuść sobie, zacznij od zrozumienia czym jest baza danych, jak działa, jakie są jej rodzaje oraz oczywiście od języka sql (rzecz jasna istnieją bazy NoSQL, ale nie zagłębiajmy się w to teraz).

Jakość czyli obraz i dźwięk

Kurs video to oczywiście głos i obraz więc należy od takiej formy przekazywania wiedzy oczekiwać dobrej jakości i tutaj zdecydowanie to znajdujemy, lektor mówi powoli, ale nie za powoli, wyraźnie, logicznie, nie słychać co chwile “yyyy” chociaż nie brak tego “zwrotu”, co dla mnie nie było żadnym problemem, jednak wspominam o tym, bo często trafiam na materiały video, w których mówca go nadużywa, co albo jest jego nawykiem albo może świadczyć o jego nieprzygotowaniu. Obraz jest wyraźny, nie przeskakuje za szybko więc bezproblemowo można przyjrzeć się poczynaniom autora, przepisać kod, zrozumieć.
Generalnie pod tyk kątem nie mam żadnych zastrzeżeń chociaż przyznam, że nie sprawdziłem jak wideo sprawowałoby się np. na smartphonie.

Prostota

Kurs jest dość łopatologiczny, ale w pozytywnym znaczeniu. Autor tłumaczy nawet proste rzeczy całkiem dokładnie, nie ma jakiś wielkich przeskoków czy skrótów myślowych, dzięki czemu każdy musi zrozumieć o czym mówi lektor, o co chodzi w danym przykładzie.

Zakres wiedzy, merytoryczność

Kurs jest naprawdę obszerny i mimo wspomnianej dokładności w tłumaczeniu prostych czy pozornie prostych rzeczy otrzymujemy w tych 4 godzinach naprawdę solidną porcję wiedzy, która oczywiście nie jest w stanie wyczerpać wszystkich zagadnień czy zastąpić zwyczajnej praktyki, ale nikt nie powinien żałować czasu jaki poświęcił na kurs.
Trochę wyżej wspominałem o autorze i jeszcze raz warto wspomnieć, że jest to osoba, która zdecydowanie wie o czym mówi, a różnego rodzaju przykłady i uwagi potwierdzają tylko, że jest to praktyk, a nie jedynie teoretyk.
Warto też zauważyć, że kurs dostaje się na zawsze tzn. można go pobrać na dysk komputera i wrócić do niego w dowolnym momencie.

Czego mi zabrakło?

Bardzo często w książkach, kursach o danych technologiach autorzy początkowo skupiają się na tym aby pokazać odbiorcy jak przygotować sobie środowisko pracy i np. dla kursu języka PHP pokazują jak zainstalować w Windowsie pakiet Wamp, jak go skonfigurować, założyć bazę danych itp.
Tutaj czegoś takiego nie ma, kurs rozpoczyna się od kodowania w Oracle SQL Developer i teoretycznie można by stwierdzić, że skoro nie jest to kurs dla totalnie zielonych to przystępując do kursu taka osoba będzie już miała przygotowaną do pracy bazę Oracle. Ale z drugiej strony kurs może rozpoczynać osoba, która nie jest początkująca, ale dotychczas pracowała np. na PostgreSQL i dla niej jakiś mały tutorialik jak bezproblemowo przygotować narzędzia do pracy z kursem mógłby być fajnym dodatkiem.

Podsumowanie

Mogę szczerze polecić kurs dla każdego kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę w zakresie programowania z wykorzystaniem baz danych. Przekazywanej wiedzy jest sporo, a forma przekazu jest przyjazna i zrozumiała. W cenie niespełna 60 zł to naprawdę dobry wybór.

Notka z dnia 17 maja 2016
Kurs trafił na promocję tygodnia z obniżoną ceną do 41,30 zł łącznie z ebookiem.

Autor recenzji

Nazywam się Bartek Medoń, jestem pasjonatem informatyki i szeroko pojętej technologii. Zawodowo pracuję jako programista, prowadzę również kilka własnych stron WWW z branży rozrywkowej, interesuje się e-biznesem.
Pierwsze programy pisałem jeszcze na Commodore C64, a w wieku 12 lat zacząłem jarać się Internetem i szeroko pojętymi technologiami webowymi, chociaż miałem też styczność z wieloma innymi językami.
Studiowałem informatykę kwantową i muszę powiedzieć, że wszystko co związane mechaniką/fizyką kwantową jest niezwykle fascynujące i „ryje beret” 🙂

Inne kursy w tematyce SQL

 
 

Książki w tematyce SQL

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz