Raspberry PI 2 jako ekran infokiosku

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

____rpikioskZapewne nie jeden z Was widział na stacjach benzynowych ekrany LCD wyświetlające informacje o prognozowanych warunkach pogodowych, czy utrudnieniach w ruchu. W witrynach sklepowych możemy również oglądać prezentacje reklamowe, a na lotniskach planowane przyloty / odloty samolotów. Również w parku niejednej gminy na terenie naszego kraju mamy możliwość zapoznania się z miejscami wartymi do zwiedzenia w okolicy dzięki multimedialnym infokioskom.

Poniżej opiszę przykład konfiguracji Raspberry PI w systemie operacyjnym Raspbian, dzięki której w łatwy sposób będziemy mogli stworzyć nasz multimedialny infokiosk. Jako widok ekranu posłuży nam zewnętrzna strona www uruchamiana w trybie pełnoekranowym. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby uruchomić w RPI lokalny serwer WWW serwujący widok z danymi.

Zaczynamy!

Uruchamiamy terminal i aktualizujemy pakiety w systemie:

Instalujemy przeglądarkę internetową chromium

Chromium umożliwia pracę w trybie kiosku, dzięki czemu  uruchomimy przeglądarkę w trybie pełnoekranowym, bez pasku adresu, menu, ikon, czy stanu.

Otwieramy do edycji plik:

Jeśli nie posiadacie zainstalowanego edytora mcedit, otwórzcie powyższy plik w domyślnym (nano), lub zainstalujcie pakiet mc:

W pliku autostart dodajemy # na początku poniższej linii:

Spowoduje to wyłączenie domyślnego wygaszacza ekranu.

Następnie dodajemy poniższe linie, które wyłączają ustawienia zarządzania energią:

A na samym końcu pliku konfigurujemy uruchomienie przeglądarki z określoną stroną:

I to tyle. Restartujemy Raspberry i na ekranie podpiętym przez HDMI zobaczymy uruchomioną przeglądarkę:

chromium_vnc

 

Autor: Andrew Robinson, Mike Cook

ISBN: 978-83-246-9221-7

Format: , stron:

Data wydania:

Opis: Wykorzystaj ogromny potencjał miniaturowego komputera! Raspberry Pi to prawdziwy komputer o rozmiarach lekko przerośniętej karty kredytowej. Posiada on ogromny potencjał, całkiem sporą moc obliczeniową, a do tego kosztuje naprawdę niewiele. Platforma ta była projektowana z myślą o nauce programowania dla dzieci. Jednak, jak to często bywa, historia potoczyła się zupełnie inaczej.

Cena: 69.00zł

To również może Cię zainteresować:

5 thoughts on “Raspberry PI 2 jako ekran infokiosku

Dodaj komentarz