Recenzja książki: „Android. Programowanie aplikacji” z serii „Rusz głową!”

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

andrrg2Poniższą recenzję książki „Android. Programowanie aplikacji. Rusz głową!” przygotował Bartek Medoń za co mu bardzo dziękuję, bo wiele z Was pytało mnie o opinie na jej temat, a sam jej niestety nie czytałem. A zatem do dzieła!

Wstęp

W obecnych czasach urządzenia mobilne jak smartfony czy tablety stały się powszechnym elementem życia codziennego, już mało kto wyobraża sobie życie bez nich. A dobrze pamiętam ze swojego dzieciństwa moment, w którym nie mieliśmy jeszcze w domu… telefonu stacjonarnego, a myśl że niebawem się pojawi powodowała wzrost ekscytacji, rozmyślania o zadzwonieniu do kumpla albo do… „Telefoniady”. Kojarzycie taki teleturniej 🙂 ?

O komórce to nie było co marzyć, a właściwie to chyba niewielu z nas wtedy wiedziało, że można nosić ze sobą – w swojej kieszeni – „całą budkę telefoniczną”. No cóż, w całej swojej okazałości lata 90-te, w których dorastałem były świetne, ale wróćmy do teraźniejszości. Dziś już nie tylko możemy mieć nowoczesne, dotykowe smartfony z super tanimi ofertami bez limitu, ale możemy sami niejako kreować to co ludzie będą na swoich urządzeniach „wyczyniać” poprzez tworzenie aplikacji, które użytkownik może uruchomić na swoim telefonie, tablecie czy… telewizorze, a my poza dumą możemy w ten sposób nawet i zarobić.

I tak oto przyszedł czas na zrecenzowanie książki Android. Programowanie aplikacji. Rusz głową!” wydawnictwa Helion. Tak więc po nostalgicznym wstępie zapraszam do konkretów.

Gdzie kupić?

Książka została przetłumaczona przez Piotra Rajcę i wydane przez Heliona. Można ją kupić tutaj.andrrg

Dostępne formaty

Możemy kupić książkę w wersji papierowej, drukowanej, ale jest również dostępny e-book w formacie pdf. Co lepsze? No cóż, każdy powinien obu sposobów, ja generalnie wychodzę z założenia, że:

 • jeśli jest to książką, którą potrzebuję jedynie przeczytać, zrozumieć to mając wybór wybieram ebooka w formacie dostosowanym do urządzeń  mobilnych, wtedy mogę kontynuować naukę gdziekolwiek chcę np. w kolejce do dentysty, autobusie itd. korzystając z telefonu, który zawsze mam ze sobą,
 • jeśli książka jest pozycją stricte o programowaniu i zamierzam przerabiać samodzielnie wszystkie jej przykłady, a nie tylko czytać listing kodu to wolę papier, chociaż mając do dyspozycji 2 ekrany również dobrze można popracować z pdfem.

Cena

Książka drukowana dostępna jest w kwocie 99 zł, ebook 79,2 zł i nawet jeśli dla kogoś może być to wysoka cena, to:

 • potwierdzam, że naprawdę warto!
 • skoro chcesz być programistą to czym jest wydane 100 zł przy łącznych kosztach jakie Cię czekają, przy poświęconym czasie na naukę itd.?
 • to nie jest książeczka lecz 678 stron i nawet jeśli sporą część stanowią obrazki, diagramy, listingi czy… śmieszne wstawki to są to elementy, które stanowią siłę tej pozycji – o tym nieco niżej
 • może i w sieci znajdziesz wiedzę darmową, ale tutaj masz to wszystko zebrane do kupy, świetnie przedstawione, autorzy wyjaśniają wiele Twoich wątpliwości itd. Nie musisz nic szukać, zastanawiać się, domyślać

Data wydania

Myślę, że Android jest dość dynamiczną technologią, która lubi się zmieniać dlatego dobrze by było aby uczyć się na materiałach po pierwsze rzecz jasna rzetelnych, dobrych, praktycznych, ale również – aktualnych. Omawiana pozycja została wydana w kwietniu 2016 w Polsce i czerwcu 2015 na świecie. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to dawka wiedzy – na czasie. Co prawda możemy znaleźć pewnie rozbieżności jak np. niektóre sposoby zapisu w plikach xml układu, ale zaręczam, że uważny uczeń bezproblemowo sobie z nimi poradzi.

Seria Rusz głową!/Head first

W swoim życiu przerobiłem nieco książek związanych z programowaniem, co jakiś czas natrafiałem na opinie, wskazówki, które dość jasno sugerowały, że książki z serii „Rusz głową!” mają w sobie to coś. Nie wiem dlaczego nigdy (aż do teraz!) tego nie sprawdziłem, jakiż to fail z mojej strony…, bo przyznam szczerze, że zafascynowałem się tym co zobaczyłem. I nie chodzi tutaj tylko o merytorykę, ale o sposób prezentacji informacji, formę wizualną, humor, luzactwo, zabiegi ułatwiające czytelnikowi zapamiętywanie najważniejszych kwestii.
Do takich smaczków można by więc zaliczyć:

 • niestandardowy początkowy opis każdego z rozdziałów
 • śmieszne obrazki z dymkami
 • tekstowe „wklejki”, komentarze
 • wprowadzenie, w którym możemy poznać sposób działania mechanizmu nauki z punktu widzenia naszego mózgu wraz ze wskazówkami jak uczyć się skutecznie, efektywnie
 • różnego rodzaju diagramy
 • ćwiczenia
 • sekcja „Nie istnieją głupie pytania” oraz „Celne spostrzeżenia”

W ostatnim czasie miałem okazję przeczytać również dwie inne pozycje z tytułem „Rusz głową!” i potwierdziły się moje odczucia po lekturze omawianej tutaj książki – to jest naprawdę… kawał dobrej serii książek. Bez wątpienia są one przygotowane mając na uwadze najlepsze praktyki pozwalające na sprawną, efektywną naukę. Do tego swojego rodzaju luzik i poczucie humoru – ja to kupuję! (przykładowo w książce o HTML5 znajdziemy… dialog między AJAXEM, a JSONP, którzy się… kłócą, przegadują, kto lepszy :-))

Jak działa Android?

W książce znajdziemy dość dokładny opis działania systemu Android, jakie są jego składowe, jak uruchamiane są aplikacje na nim pracujące, czym różni się „normalna Java” od tej „Androidowej” itd. Uważam to za ważny element, bo nawet jeśli wydaje się być oczywiste, że programista powinien wiedzieć jak działa platforma/technologia, której używa to po pierwsze nie zawsze tak jest, a po drugie spotykałem się z książkami gdzie od razu przechodzono do „Hello World!” bez szczególnego tłumaczenia „jak to się dzieje”.

„Nie istnieją głupie pytania” oraz „Celne spostrzeżenia”

Po każdym nazwijmy to podrozdziale mamy sekcję „Nie istnieją głupie pytania”, która zawiera kilka pytań i odpowiedzi w temacie, który jest aktualnie omawiany. Jest to bardzo fajne, bo po pierwsze jest to powtórzenie, podsumowanie tego co właśnie zrobiliśmy, co zostało nam przekazane. A po drugie jest to jedno z miejsc, które dokładnie pokazuje moc tej książki, potwierdza, że autorzy doskonale wiedzieli co czynią. Chodzi mianowicie o to, że pojawiające się pytania są nie tylko podsumowaniem przedstawionej wiedzy, ale są bardzo często dokładnie tymi pytaniami jakie mogą zrodzić się w głowie czytelnika podczas przerabiania materiałów. Jest to super, bo nawet jeśli w trakcie czytania wpadną nam do głowy pewne wątpliwości czy nawet poczujemy w danym temacie jakiś niedosyt, to może się okazać, że 2 kartki dalej zostanie on zniwelowany.
„Celne spostrzeżenia” to podobna sekcja, która jednak pojawia się rzadziej, bo po całym rozdziale. Oba te elementy doskonale się uzupełniają.

Czy muszę znać Javę aby przerobić książkę?

Autorzy twierdzą: „Powinieneś dobrze znać Javę SE…”, ale tutaj pozwolę sobie z nimi się nie zgodzić, być może było to nieco asekuracyjne stwierdzenie z ich strony. Osobiście nie miałem z Javą styczności naprawdę długo, kiedyś na studiach, potem jakieś małe fuchy, potem już niemal w ogóle, ale nie stanowiło to dla mnie specjalnego problemu.
Uważam więc, że jeżeli czytelnik ma obycie w programowaniu w innym języku, łapie zasady/mechanizm programowania obiektowego to poradzi sobie spokojnie ze interpretacją, zrozumieniem przedstawianego kodu język Java. Nie twierdzę, że to wystarczające żeby stać się dobrym programistą Android, ale nie widzę przeszkód aby uczyć się skutecznie z niniejszej książki, a niezależnie rozszerzać wiedzę w zakresie programowania w Javie.

Przygotowanie środowiska do pracy

Instalacja odpowiednich narzędzi i ich konfiguracja nie są czynnościami „magicznymi”, ale mimo wszystko dobrze, jeśli dany kurs/książka jest w stanie poprowadzić ucznia za rękę od samego początku do końca.

W tej książce mamy więc dokładny opis wraz z zrzutami ekranu:

 • instalacji środowiska
 • jego konfiguracji
 • wyboru odpowiedniego API – mamy w końcu bardzo wiele różnych urządzeń z różnymi wersjami Androida i aplikacja działająca np. na moim telefonie nie musi działać na telefonie kolegi
 • instalacji emulatora oraz w końcowej części książki – optymalizacji jego działania

Merytoryka

Jak wspominałem przerobienie tej książki był dla mnie swojego rodzaju powrotem do Javy oraz pierwszym krokiem do szerszego wejścia w świat programowania mobilnego. Nie mogę więc na ten moment do końca obiektywnie powiedzieć na ile niniejsza książka wyczerpuje zagadnienia programowania aplikacji dla systemu Android, ale jednocześnie jako programista czy nawet zwykły użytkownik wielu aplikacji mogę powiedzieć, że dostarczona mi wiedza pozwala na stworzenie niejednego rodzaju aplikacji oraz stanowi bardzo dobre podstawy pod dalsza naukę w tej materii.
Mamy więc poruszone m.in. takie elementy jak:

 • szczegółowe informacje o platformie Android
 • podstawowe zasady programowania na platformę
 • instalacja środowiska, uruchamianie aplikacji na emulatorze oraz optymalizacja szybkości jego działania
 • dobre praktyki
 • praca z widokami
 • obsługa zdarzeń
 • motywy
 • obsługa baz danych
 • material design

Przykłady jakie znajdziemy w książce są dość praktyczne, nikt ich nie „wziął z kosmosu” z powodzeniem czytelnik zrozumie ich zasadność oraz znajdzie odpowiedniki w „życiowym zastosowaniu”.
Na końcu, w dodatkach znajduje się pozycja „Dziesięć najważniejszych zagadnień (których nie opisaliśmy)”, która w bardzo wąski sposób opisuje ów 10 elementów, ale nie należy traktować tego jako naukę, ale wskazówkę czym w dalszej kolejności warto się zainteresować.

Autor recenzji

Nazywam się Bartek Medoń, jestem pasjonatem informatyki i szeroko pojętej technologii. Zawodowo pracuję jako programista, prowadzę również kilka własnych stron WWW z branży rozrywkowej, interesuje się e-biznesem.
Pierwsze programy pisałem jeszcze na Commodore C64, a w wieku 12 lat zacząłem jarać się Internetem i szeroko pojętymi technologiami webowymi, chociaż miałem też styczność z wieloma innymi językami.
Studiowałem informatykę kwantową i muszę powiedzieć, że wszystko co związane mechaniką/fizyką kwantową jest niezwykle fascynujące.

Notka ode mnie

Książki z serii „Rusz głową” są bardzo przyjazne zwłaszcza dla młodszych czytelników. Każdemu kto chciałby zapoznać się z tematyką wzorców projektowych polecam właśnie pozycję z tej serii na początek. Naprawdę warto ją przeczytać:

f-wzorce-projektowe-rusz-glowa

Patroni Notatnika Programisty

Dziękuję za wsparcie bloga Michałowi Hurko-Romeyko!

Ty również możesz zostać patronem Notatnika Programisty!

To również może Cię zainteresować:

2 thoughts on “Recenzja książki: „Android. Programowanie aplikacji” z serii „Rusz głową!”

Dodaj komentarz