Robot oparty o Arduino układa kostkę Rubika poniżej sekundy

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

rubik

W styczniu tego roku (2016) Jay Flatland i Paul Rose opublikowali na Youtube film przedstawiający robota układającego kostkę rubika w czasie poniżej dwóch sekund. Do wykonywania obrotów poszczególnych rzędów zostały wykorzystane silniki krokowe, które zostały zamontowane w ramie wydrukowanej na drukarce 3D. Zestaw posiada również cztery kamery skanujące stan wszystkich ścian kostki.

Rozwiązanie bazuje na algorytmie Herberta Kociemby (kociemba.org).


Robot ten ustanowił rekord szybkości ułożenia kostki Rubika w czasie równym 0,9 sekundy.

Sub1 na Arduino i rekord 0,889 sekundy

23 stycznia 2016 w niemieckim Monachium Adam Beer zaprezentował swojego robota o nazwie Sub1, który kostkę ułożył w rekordowym czasie 0,889 sekundy, a 18 lutego 2016 wynik został oficjalnie uznany jako rekord Guinnessa.

Robot otrzymuje do rozwiązania losowo ułożoną kostkę. Gdy zostanie naciśnięty przycisk start, dwie kamerki robią zdjęcie stanu kostki, każde z nich przedstawia stan trzech ścian. Następnie wykonywana jest identyfikacja kolorów i rozwiązanie obliczane jest za pomocą algorytmu Tomasa Rokickiego  – niezwykle szybkiej wersji algorytmu Herberta Kociemby. Te operacje wykonywane są za pomocą zwykłego komputera, a dopiero w kolejnym etapie rozwiązanie zostaje wysłane do Arduino, który za pomocą sześciu silników rozwiązuje zadanie.

Zobaczcie:

Każdy układ kostki Rubika można ułożyć w <= 20 ruchach

Jako ciekawostkę dodam, że w lipcu 2010 roku Tomas Rokicki, Herbert Kociemba, Morley Davidson i John Dethridge udowodnili, że każdą kombinację kostki Rubika można rozwiązać w co najwyżej 20 ruchach. O szczegółach można przeczytać na stronie cube20.org.

Książki do nauki Arduino

Zabawa z Arduino to świetna zabawa, do której nietrudno zachęcić dzieciaki. To dla mnie również świetna odskocznia od codziennego programowania w Javie. Poniżej kilka książek zarówno do rozpoczęcia przygody z mikrokontrolerami jak i opanowania trochę bardziej zaawansowanych technik.
Dla nieposiadających jeszcze samego Arduino – przeczytajcie ten wpis. Za ok. 50 zł. można kupić klon urządzenia od polskiego producenta Kamami.pl. Sam korzystam z takich i polecam.

Kurs video

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz