Zostań Liderem zmian w swoim mieście.

Do środy 4 listopada włącznie: ponad 30 tysięcy ebooków i audiobooków ze zniżkami do 95%. Kliknij tutaj.

Pół roku temu opisywałem na blogu i na FB projekt Szkoła 3.0. Dziś krakowska Fundacja szuka osób chętnych do działania w kolejnych województwach.

Innowacyjna inicjatywa społeczna – Szkoła 3.0 – rusza w Polskę. Jest to projekt polegający na nauce programowania i przekazywaniu przyszłościowych umiejętności dla dzieci z domów dziecka oraz z rodzin w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Krakowska Fundacja Sarigato rozszerza działalność i szuka osób, które będą współtworzyć akcję w kolejnych województwach.
Projekt powstał w odpowiedzi na dramatyczną sytuację dzieci znajdujących się pod opieką pieczy zastępczej. Według raportu opublikowanego przez NIK, aż 82% wychowanków nie potrafi się usamodzielnić w chwili ukończenia 18. roku życia. Młodzi ludzie nie potrafią znaleźć pracy, co powoduje, że korzystają z dostępnych form pomocy społecznej i wracają do patologicznych środowisk.

Szkoła 3.0 postanowiła przerwać to błędne koło. W październiku 2016 roku uruchomiono program wsparcia dla 50 dzieci z krakowskich domów dziecka. Podopieczni uczęszczają na cotygodniowe lekcje programowania, podczas których uczą się tworzenia gier i aplikacji. Twórcy projektu zakładają, że przekazywane umiejętności ułatwią młodym ludziom odnalezienie się na współczesnym rynku pracy, na którym branża IT stale zwiększa swój udział, obecnie stanowiąc ponad 10% polskiego PKB.

Zespół Szkoły 3.0 nie skupia się jednak tylko na jednym aspekcie nauczania. Po bliższym poznaniu zainteresowań podopiecznych, do współpracujących z Fundacją placówek, wdrażany jest program mentorski. “Dzieci uczęszczające na zajęcia programowania otrzymują indywidualne wsparcie wolontariuszy – Mentorów (osoby głównie z branży IT), którzy poza wsparciem i przekazywaniem umiejętności pomogą pokierować ich przyszłą karierą zawodową.” – mówi wiceprezes Fundacji Sarigato, pomysłodawca projektu, Paulina Wójtowicz.

Dlatego już teraz Fundacja Sarigato poszukuje Liderów – osób chętnych do stworzenia Szkoły 3.0 w swoim mieście. Dzięki pozyskanemu wsparciu ze strony firmy TwójRobot.pl, oferującej zajęcia robotyki i programowania, we wrześniu 2017 r. dzieci z domów dziecka z kilku polskich miast będą mogły rozpocząć całoroczne zajęcia. Potrzeba im lokalnego organizatora, który dopilnuje, aby program prężnie się rozwijał.
Aby zostać Liderem, należy wziąć udział w rekrutacji poprzez uzupełnienie poniższego formularza: http://bit.ly/LiderMiasta
Więcej informacji o samym projekcie Szkoła 3.0 można zaleźć na stronie Szkola30.pl, bądź na FB/szkola30.

Dasz rybę, czy wędkę?

To również może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz